Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Kiedy wyważa się koła


19 Sty. 2010

Gdy koła są prawidłowo wyważone mają wpływ na komfort jazdy oraz czas eksploatacji opon. Gdy koła są niewyważone powoduje to przyspieszone zużycie opon.

Gdy podróżujemy samochodem, który ma niewyważone koła (statycznie czy dynamicznie) ma to skutek w większym zmęczeniu kierowcy, ponieważ siły wytwarzane podczas obrotu kół jezdnych generują hałas i wibracje, które są przenoszone na zawieszenie oraz układ kierowniczy.
 
Dlatego koła powinno się zawsze wyważać w czasie pierwszego montażu opon a także podczas sezonowej wymiany ogumienia. Trzeba wiedzieć, że korzystne jest wyważać koła po przejechaniu każdych 10 tysięcy km.
 
W przypadku drgań kierownicy podczas jazdy, gdy nawierzchnia jest równa i jedziemy z prędkością ponad 90 km/h, wtedy koła trzeba wyważyć niezależnie od przebytego dystansu. 
Kiedy wzywać policję
Gdy dojdzie do stłuczki nawet najdrobniejszej musimy podjąć decyzję czy mamy wezwać patrol drogówki, czy obejdzie się bez interwencji policji.
Za kółkiem jesteśmy za szybcy
Okazuje się, że 71 proc. kierowców prowadząc samochód przekracza dozwoloną prędkość. Jazda z nadmierną prędkością stanowi zagrożenie nie tylko dla podróżujących samochodem, ale również dla...
Zobacz także podobne wiadomości