Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak radzić sobie ze stresem na egzaminie?


29 Wrz. 2014

Stres powoduje, że wiele osób ma problem z zaprezentowaniem posiadanej wiedzy i umiejętności na części praktycznej egzaminu z prawa jazdy. Obecność egzaminatora nas rozprasza, a w chwilach stresu umysł często zapomina o najprostszych czynnościach. Dlatego zanim postanowimy zdać na prawo jazdy, warto spróbować zapanować nad strachem, niepokojem i uwierzyć w siebie. Mamy dla was kilka rad, które mogą wam w tym pomóc.


Pozytywne nastawienie przede wszystkim

Nie przystępuj do egzaminu, jeżeli nie jesteś całkowicie pewien, że jesteś do niego przygotowany. Ważne są nie tylko umiejętności, ale też gotowość psychiczna.

Warto dobrze się wyspać i zjeść pożywne śniadanie. Jeśli będziesz wypoczęty, łatwiej będzie ci się skoncetrować, a jedzenie dostarczy ci energii. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie się w dobry nastrój za pomocą ulubionej muzyki. Postaraj się przyjechać na egzamin przed czasem. Oszczędzisz sobie stresu związanego z dotarciem na ostatnią chwilę.

Nie nastawiaj się negatywnie w stosunku do egzaminatora. Nie jest twoim wrogiem. Pamiętaj, że on też kiedyś siedział na twoim miejscu i zdawał egzamin na prawo jazdy.

Opanowanie to cecha dobrego kierowcy

Pamiętaj o oddychaniu. Kiedy czujesz atak paniki, warto wziąć głęboki oddech i powoli wypuścić powietrze z ust. Następnie powtórz operację jeszcze kilka razy. Wróci ci jasność umysłu i odzyskasz kontrolę nad sytuacją.

Nie myśl o oblaniu egzaminu, jak o końcu świata. Zawsze możesz podejść do niego ponownie. Nie denerwuj się i zapamiętaj jakie błędy popełniłeś. Najważniejsze, żeby ich nie powtórzyć.

Jeśli podchodzisz do egzaminu po raz drugi lub trzeci, nie bądź zniechęcony. Niewiele osób zdaje od razu. Dzięki temu, że zdajesz kolejny raz, wiesz już na co być przygotowanym, to powinno dodać Ci pewności siebie.

Postaraj się tak ułożyć dzień, żeby nic nie odwracało twojej uwagi od egzaminu. Drugorzędne obowiązki postaraj się przełożyć na inne terminy. Niech zdobycie prawa jazdy będzie najważniejszym punktem twojego dnia.

Pamiętaj, że warto zapanować nad emocjami. Jako kierowca spotkasz się z wieloma trudnymi sytuacjami, w których będziesz musiał się odnaleźć.

Czy warto skorzystać z jazd doszkalających?
Jeżeli nie czujesz się pewnie za kierownicą, a chcesz komfortowo i bezpiecznie poruszać się po drodze, warto skorzystać z kilku dodatkowych lekcji z instruktorem.
Bezpieczniej na drodze
Bezpieczna jazda samochodem zależy od wielu czynników. Według badań, przeprowadzonych przez policję wynika, że nie wystarczy stosować się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Jak więc trafić do...
Zobacz także podobne wiadomości