Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Kiedy wzywać policję


05 Sty. 2010

Gdy dojdzie do stłuczki nawet najdrobniejszej musimy podjąć decyzję czy mamy wezwać patrol drogówki, czy obejdzie się bez interwencji policji.

Policję należy wezwać obowiązkowo zgodnie z przepisami ruchu drogowego wtedy, gdy w wyniku wypadku ktoś zostanie ranny. Nie muszą to być poważne obrażenia, w wyniku których poszkodowani trafią do szpitala. Wystarczy, gdy po wypadku musi interweniować pogotowie (zranienie, silny ból głowy, itp.). Wtedy policja musi pojawić się na miejscu.


Gdy nikomu nic się nie stało, wtedy wzywanie policji jest dobrowolne, ale trzeba pamiętać, że funkcjonariusze zawsze mają obowiązek przyjechać na prośbę uczestników wypadku. Policję powinno się wzywać gdy trudno wytypować sprawcę i przyczynę kolizji. Policja przyda się, gdy sprawca szkody nie przyznaje się do winy lub jeśli jego polisa ubezpieczeniowa budzi wątpliwości.

Policję wzywamy gdy mamy zastrzeżenia, co do stanu trzeźwości drugiego uczestnika kolizji.
Każdorazowo przyjazd drogówki oznacza dla sprawcy mandat oraz punkty karne. Interwencja policji przeważnie wydłuża też procedurę uzyskania odszkodowania (na notatkę pokolizyjną w większych miastach trzeba czekać nawet miesiąc).

Gdy sytuacja po stłuczce jest klarowna i obie strony zgodnie ustaliły między sobą, kto jest sprawcą a kto poszkodowanym, należy jak najdokładniej udokumentować zdarzenie, którego podstawą jest oświadczenie sprawcy.

Dokument taki musi zawierać - datę, godzinę i miejsce kolizji, dokładne dane uczestników i właścicieli samochodów, jeśli kierujący nie jest właścicielem auta oraz numery polis ubezpieczeniowych i nazwę ubezpieczycieli. Można też dodać świadków, którzy potwierdzą przebieg zdarzenia.

Oświadczenie sprawcy powinno zawierać także okoliczności i przyczyny wypadku. Dokument może być sporządzony na zwykłej kartce papieru, jednak często ubezpieczalnie razem z polisą przysyłają gotowe formularze lub są one na stronie internetowej.

Warto też zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia oraz samochodów np. z telefonu komórkowego. Zdjęcia to dowód przyspieszający uzyskanie odszkodowania. Jednak jeśli nie posiadamy aparatu, powinniśmy dokładnie obejrzeć auta.
Bardzo przydatna, szczególnie dla ustalenia winnych wypadku i późniejszego procesu likwidacji szkody, jest dokumentacja fotograficzna i jeśli mamy taką możliwość powinniśmy zrobić zdjęcia z miejsca zdarzenia
Powinniśmy unikać sytuacji, gdy sprawca próbuje się dogadać z nami co do szkody i chce zapłacić z własnej kieszeni za powstałe uszkodzenia. Może się zdarzyć, że uszkodzenie, za które dostaliśmy 500 zł może się okazać poważniejsze i będziemy musieli dopłacimy już z własnej kieszeni.
 

Pobierz wzór oświadczenia sprawcy wypadku drogowego - ODT

Pobierz wzór oświadczenia sprawcy wypadku drogowego - PDF

 

Gdy jeździ się w czasie gołoledzi
W czasie gołoledzi wypadki samochodowe zdarzają się aż czterokrotnie częściej niż na mokrej nawierzchni oraz dwukrotnie częściej niż na zaśnieżonych jezdniach. Trzeba pamiętać, że podczas gołoledzi...
Kiedy wyważa się koła
Gdy koła są prawidłowo wyważone mają wpływ na komfort jazdy oraz czas eksploatacji opon. Gdy koła są niewyważone powoduje to przyspieszone zużycie opon.
Zobacz także podobne wiadomości