Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


140 km/h po autostradach w Polsce


22 Lis. 2010

Wracając z sylwestrowej zabawy zgodnie z podpisaną ustawą przez prezydenta elekta będziemy mogli przycisnąć gaz do 140 km/h na autostradzie i do 120 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowej!

 

 

 

 

Czy jest się z czego cieszyć? Myślę, że dla większości młodych (przynajmniej duchem) zmotoryzowanych każde 10 km/h więcej na liczniku bez strachu o mandat może wywołać uśmiech na twarzy. Przepis ten dotyczyć będzie kierowców poruszających się motocyklami, samochodami osobowymi lub samochodami ciężarowymi o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego nie będą dotyczyły tylko nowych limitów prędkości ale także przygotowania dla wprowadzenia systemu automatycznego nadzoru ruchu drogowego, który ma połączyć wszystkie fotoradary w jedną, zautomatyzowaną sieć.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad twierdzi, iż warunki techniczne na drogach tych kategorii umożliwiają jazdę z takimi prędkościami, nie obniżając przy tym w istotny sposób poziomu bezpieczeństwa kierujących. Prędkości na pozostałych typach dróg nie ulegną zmianom.

Od 1.01.2011 r. kierowcy będą mogli bezkarnie przekraczać dozwoloną prędkość o 10 km/h. Dotychczas tolerancja wynosiła 5 km/h. Oznaczać to będzie, że policjant nie zamacha nam lizakiem nawet wtedy, gdy na autostradzie wskazówka prędkościomierza zatrzyma się na 150 km/h. Trzeba jednak mieć cały czas na uwadze by prędkość dostosowywać do warunków panujących na drodze. Zwiększona tolerancja to nie przyzwolenie na piractwo drogowe!

Nowelizacja zakłada także dokładne oznakowanie wszystkich fotoradarów tak by spełniały swoją funkcję tj. podnosiły bezpieczeństwo dróg. Maja być one bardziej widoczne, natomiast atrapy znikną z naszych poboczy i nie będą już straszyły kierowców jak niegdyś atrapy milicyjnych polonezów ukryte w zaroślach.

Fotoradary na drogach krajowych od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przejmie Inspekcja Transportu Drogowego. Na drogach krajowych będą one mogły być instalowane wyłącznie przez Inspekcję Transportu Drogowego na wniosek samorządu. Według nowelizacji ustawy straż miejska zyska kompetencje do dokonywania kontroli na wszystkich drogach na terenie zabudowanym, a poza tym terenem wyłącznie na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Ponadto wydłużony zostanie okres postępowania mandatowego z 30 do 180 dni. Twórcy ustawy chcą by w ten sposób odciążyć sądy grodzkie, gdzie trafiają sprawy o niezapłacone mandaty. Termin stu osiemdziesięciu dni, po upływie którego nie może nastąpić nałożenie grzywny w postępowaniu mandatowym, będzie liczony od dnia ujawnienia czynu przez urządzenie rejestrujące, a nie od dnia dokonania odczytu z urządzenia przez uprawnionego funkcjonariusza.

Wszystkie nowe przepisy tworzone są z myślą o wprowadzeniu systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Bazą tego systemu stanie się Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, której głównym zadaniem będzie identyfikacja właściciela pojazdu i przesłanie do niego wezwania. Zautomatyzowaną sieć fotoradarów planuje się utworzyć już w lipcu 2011 roku.

 

 

Pb 95, Pb 98, olej napędowy czy LPG?
Nowy rok przyniesie nam wzrost stawki VAT  a maj 2011 także wyższą akcyzę. Od pierwszego dnia długiego majowego weekendu zniknie ulga na biokomponenty zawarte w paliwach. Likwidacja tej ulgi przyczyni się do...
Niezamarzająca szyba nawet przy -18 stopniach C !
Jest szansa, że już niedługo właściciele aut spod znaku Volkswagena nie będą musieli w swoich nowych samochodach wozić, a co ważniejsze, wykorzystywać skrobaczek do szyb! Nawet gdy temperatura spadnie do minus...
Zobacz także podobne wiadomości