Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Sezon "na dwóch kółkach" rozpoczęty!


19 Kwi. 2013

Sezon motorowy, motorowerowy i quadowy ruszył pełną parą. Na ulicach coraz częściej możemy spotkać nie tylko ubranych w skórzane kombinezony harlejowców ale również "wariatów" zakochanych w ścigaczach!
Wielu młodych ludzi tuż po "osiemnastce" marzy o zrobieniu prawka na kat. A ale czy zawsze pełnoletność wystarczy by je zdobyć?


Każda osoba, która przed 19 stycznia 2013 r. nie osiągnęła pełnoletności lub nie ma dawnej karty motorowerowej, musi zdać egzamin na nową kategorię prawa jazdy AM. Uprawnia ona do poruszania się motorowerem bądź skuterem. Wyjątkiem pozostają osoby, które skończyły 18 lat przed wprowadzeniem nowych przepisów.

Nowa kategoria AM uprawnia do jazdy motorowerem (dwu- lub trzykołowym), którego silnik ma pojemność do 50 cm3 a jego moc nie może przy tym przekraczać 4 kW, a prędkość maksymalna pojazdu wynosić więcej niż 45 km/h. Ta sama kategoria uprawnia również do poruszania się lekkim quadem, którego masa maksymalna to 350 kg, a prędkość - 45 km/h. Do tej pory kartę motorowerową mogła otrzymać osoba w wieku od 13 do 18 lat, natomiast uzyskanie prawa jazdy kategorii AM jest możliwe dopiero przez 14-latków.

Kategoria AM zastępuje kartę rowerową, ale wprowadza też drugą ważną zmianę - również osoby pełnoletnie, które 19 stycznia 2013 r. nie miały jeszcze ukończonych 18 lat i nie posiadały karty motorowerowej, muszą posiadać prawo jazdy AM aby jeździć motorowerem. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów. Zachowują one przywilej jeżdżenia motorowerem bez obowiązku posiadania prawa jazdy lub karty motorowerowej.

Aby otrzymać prawo jazdy kategorii AM, trzeba odbyć kurs w szkole jazdy i zdać egzamin w jednym z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Kurs można rozpocząć trzy miesiące przed ukończeniem 14. roku życia. Do jazdy motorowerem, skuterem i quadem uprawnia też posiadanie jakiegokolwiek prawa jazdy innej kategorii.

Przypominamy, że zmiany objęły też inne kategorie motocyklowe. A1 jest uprawnieniem pierwszego stopnia do jazdy na motocyklu dla osób powyżej 16 roku życia. Po uzyskaniu takiego prawa jazdy mogą one kierować motocyklami o pojemności poniżej 125 cm3, mocy poniżej 11 kW (15 KM) i stosunku masy do mocy poniżej 0,1 kW/kg. Szersze uprawnienia do  jazdy na motocyklu pojawiają się po ukończeniu 18 roku życia.

Nowa kategoria A2 przewiduje prawo do poruszania się jednośladem o mocy poniżej 35 kW (48 KM) i stosunku mocy do masy poniżej 0,2 kW/kg oraz trójkołowcem o mocy poniżej 15 kW (20 KM).

Prawo jazdy kategorii A, która uprawnia do jazdy wszystkimi motocyklami, mogą uzyskać osoby powyżej 24 roku życia. Wcześniej o takie uprawnienia będzie mógł się starać kierowca, który od co najmniej 2 lat legitymuje się prawem jazdy kategorii A2.

 

SUPER OSK i szkolenia e-learningowe
Szkolenia teoretyczne w formie e-learningu będą mogły prowadzić wyłącznie ośrodki posiadające tzw. potwierdzenie spełniania dodatkowych wymagań, zwane popularnie jako “super OSK”. Przypomnijmy, że...
Lekcja języka niemieckiego dla podróżnika
Właśnie nadchodzi długo wyczekiwana majówka! Wielu za nas ten czas będzie spędzało na ogródkach, pobliskich parkach i na spacerach. Jednak duża część to podróżnicy i dlatego tym, który wybierają się w...