Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Filtr zimą


02 Gru. 2009

Przed zimą należy zadbać nie tylko o zmianę opon w samochodzie, należy mu się dokładny przegląd. Zima jest bardzo wymagająca dla samochodów, żeby cieszyć się nimi przez długi czas konieczna jest stała kontrola stanu pojazdu. Zatkanie się układu paliwowego jest dość rzadkie. Mimo to filtracja paliwa jest niezwykle ważna, dotyczy to szczególnie silników diesla.

 
 
Z zatykającym się układem paliwowym mamy do czynienia dość rzadko, ponieważ w markowych stacjach benzynowych kupujemy obecnie materiały pędne raczej dobrej jakości. Mimo to filtracja paliwa jest niezwykle ważna, dotyczy to szczególnie silników wysokoprężnych.

Jednostki benzynowe w dzisiejszych czasach zazwyczaj nie cierpią z powodu zanieczyszczeń w paliwie. Te nowoczesne jednostki benzynowe, z zasilaniem wtryskowym, zaopatrzone są w bardzo wydajne i dokładne filtry paliwa, w wyniku tego rzadko ulegają awariom.

Układy wtryskowe maja taką konstrukcję, że wymagają czystej benzyny a ewentualne zanieczyszczenia odkładają się w filtrze. Urządzenie to jest zazwyczaj dość głęboko ukryte, dlatego łatwo o nim zapomnieć. Mimo, że silnik pracuje bez zarzutu warto go wymienić (choćby raz na dwa lata), bo nie wiemy, ile zanieczyszczeń odłożyło się w filtrze i czy nie powoduje oporów przepływowi benzyny.

Pompa ciśnieniowa w zależności od przebiegu auta oraz czystości paliwa. Tego drugiego parametru nie jesteśmy w stanie kontrolować, więc czasami wymienimy filtr, który był jeszcze całkiem czysty.

Natomiast w silnikach wysokoprężnych sprawa wygląda zupełnie inaczej. W ich przypadku również potrzebne jest bardzo czyste paliwo, ale tutaj dodatkowo olej napędowy skłonny jest do mętnienia i zwiększania swojej lepkości razem ze spadkiem temperatury, a poniżej pewnej jej wartości wydziela się z niego parafina.
Filtry do diesli mają więc rodzaj odstojnika, w którym powinna zbierać się woda i cięższe frakcje oleju. Przed zimą i w jej trakcie powinniśmy regularnie co kilka tysięcy kilometrów odkręcać go i czyścić. O przeczyszczeniu owego urządzenia powinniśmy pamiętać szczególnie wtedy gdy wyjeżdżamy w dłuższą podróż.
Lepszym rozwiązaniem jest coroczna wymiana filtra paliwa na nowy jeszcze przed sezonem zimowym. Korzystamy w tym okresie co prawda z zimowego oleju napędowego, możemy również dodawać depresatory (dodatki do paliwa rozpuszczające parafinę), jednak nawet pojedynczy atak mocnego mrozu może nam uprzykrzyć życie.

 
Mocowanie kolumny zawieszenia
Wymiana amortyzatorów jest dobrym momentem na sprawdzenie ich osprzętu. Uszkodzenia mocowań kolumn zawieszenia, odbojów lub osłon amortyzatorów, mogą sprawić, że nowy amortyzator nie będzie działał...
Problemy z rozruchem
Kłopotom z rozruchem jest  winny osłabiony akumulator, który jest rozładowywany najczęściej przez niesprawne instalacje elektryczne i wpięte w nie urządzenia, jak na przykład prądożerne, złej jakości...
Zobacz także podobne wiadomości