Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Co robisz stojąc w korku?


24 Lut. 2015

Jak podaje Gazeta Wyborcza, jednym z najbardziej zakorkowanych państw w Unii jest Polska, a najbardziej zatłoczoną stolicą w Unii - Warszawa. W godzinach szczytu ulice są tu zakorkowane w 92 proc. Wydłuża to średni czas podróży o 44 proc. To zaś oznacza, że każdy z nas w ciągu roku stoi bądź wlecze się w korkach dodatkowe 110 godzin. Skąd biorą się korki? Ich najbardziej oczywistą przyczyną jest nadmiar aut w stosunku do powierzchni dróg. W Polsce zaczęły doskwierać 15 lat temu. Od tamtego czasu przybyło 60 proc. aut i tylko 6 proc. dróg krajowych

Zachowanie bezpiecznej odległości jest jedną z najważniejszych zasad w czasie jazdy w korku. Jeśli jedziemy za blisko samochodu przed nami, możemy nie mieć czasu na reakcję, gdy ten gwałtownie zahamuje. Dlatego dostateczny odstęp od poprzedzającego pojazdu jest bardzo ważny i powinien wynosić minimum 1,5 m.

Ciągła zmiana biegów i stale wciśnięte sprzęgło podczas jazdy w korkach nie sprzyjają jego żywotności. W korku nie warto wrzucać drugiego biegu, ponieważ poruszamy się bardzo wolno, a samochody pokonują bardzo małe odległości i często się zatrzymują. Należy wobec tego spokojnie podjeżdżać na pierwszym biegu i wrzucać luz, jeśli tylko silnik zaczyna gasnąć. Ponadto stojąc na światłach, nie czekajmy z wrzuceniem biegu do ostatniej chwili.

Czym możemy się zająć stojąc w korku?

Stanie w korku jest niezwykle irytujące, zwłaszcza jeśli akurat się gdzieś śpieszymy. Większość kierowców w takich sytuacjach wyładowuje emocje klaksonami, przekleństwami i krzykami. Taka metoda, mimo, że pozwala nam się wyżyć działa jednak na krótką metę. Jedyne co możemy robić w korkach to czekać aż się skończą. Ale, że nie każdy należy do cierpliwych, a czekanie jest nudne, proponujemy kilka rozwiązań na stanie w korku.

Uspokajająca muzyka- Badania udowadniają, że muzyka ma wpływ na nasz nastrój. Kiedy jesteśmy zdenerwowani wlokącym się korkiem warto posłuchać relaksującej muzyki np. klasycznej.

Chwila refleksji- W naszym życiu jest wiele stresu i mało czasu na odpoczynek. Możemy potraktować stanie w korku jako czas na przemyślenia i poukładanie naszych spraw.

Audiobooki- czytanie książek w aucie niestety nie jest dobrym pomysłem, ponieważ przestajemy kontrolować, co dzieje się na drodze. Możemy za to posłuchać audiobooka.

Jak zlikwidować punkty karne?
Mandat może się zdarzyć każdemu z nas. Płacenie jest bolesne, ale nie tak bardzo jak punkty karne. Przekroczenie 24 punktów oznacza utratę prawa jazdy. Co zrobić, kiedy niebezpiecznie zbliżymy się do tej sumy?
Jak bezpiecznie parkować
Parkowanie samochodu to jedna z podstawowych umiejętności jaką kierowcy muszą nabyć w czasie kursu nauki jazdy. Często sprawia nam ona wiele trudności. Przeciętny kierowca wykonuje ten manewr od kilku do...