Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak zlikwidować punkty karne?


17 Lut. 2015

Mandat może się zdarzyć każdemu z nas. Płacenie jest bolesne, ale nie tak bardzo jak punkty karne. Przekroczenie 24 punktów oznacza utratę prawa jazdy. Co zrobić, kiedy niebezpiecznie zbliżymy się do tej sumy?

Liczbę punktów można obniżyć, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez WORD-y. W Warszawie odbędą się wkrótce pierwsze zajęcia, w czasie których będzie można zachować prawo jazdy uczestnicząc w „spowiedzi”.

“Spowiedź”nawróci kierowców?

Kierowcy, którzy mają prawo jazdy przynajmniej od roku, a na koncie niebezpiecznie dużą liczbę punktów karnych, mogą poprawić swoją sytuację, uczestnicząc w szkoleniu. Taki dobrowolny kurs reedukacyjny kosztuje około 300 zł i trwa 4-5 godzin. W tym czasie odbywają się zajęcia z policjantem i psychologiem, a po ich zakończeniu uczestnik otrzymuje zaświadczenie o odbytym szkoleniu i pozbywa się sześciu punktów karnych. W następnym szkoleniu można wziąć udział dopiero po upływie sześciu miesięcy. Taki system funkcjonuje od lat i okazał się mało skuteczny. Polska znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej, w której najłatwiej o wypadek drogowy, a winą za taki stan rzeczy nie można obarczyć jedynie fatalnego stanu dróg i braku autostrad.

Warszawski WORD postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Rusza tam nowatorski projekt, w myśl którego jeden z bloków szkolenia prowadzonego tradycyjnie przez policjanta zostanie zastąpiony nietypowym elementem. W trakcie szkolenia uczestnicy wysłuchają “spowiedzi” osoby skazanej za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Urzędnicy warszawskiego wordu są przekonani, że taka terapia szokowa, wpłynie na kierowców skuteczniej niż dane statystyczne.

Sprawdź ile punktów karnych masz na koncie

Obecnie dla kierowców dużym problemem jest samo sprawdzenie, ile punktów karnych ma się na koncie. By się tego dowiedzieć, trzeba udać się na posterunek policji, gdzie czekają ich kolejki. Sytuacja zmieni się jednak w 2016 roku, kiedy do dyspozycji kierowców ma zostać oddana udoskonalona Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Wtedy poprzez oficjalną stronę internetową będzie można sprawdzić liczbę punktów karnych na koncie.

źródło: Wp.pl

Kiedy można wyrejestrować samochód?
Zaśnieżone i oblodzone drogi, a także konieczność zrzucania z dachu białej czapy i skrobania szyb skutecznie potrafi zniechęcić do używania zimą samochodu. Czy możemy go więc wyrejestrować do wiosny?...
Co robisz stojąc w korku?
Jak podaje Gazeta Wyborcza, jednym z najbardziej zakorkowanych państw w Unii jest Polska, a najbardziej zatłoczoną stolicą w Unii - Warszawa. W godzinach szczytu ulice są tu zakorkowane w 92 proc. Wydłuża to...
Zobacz także podobne wiadomości