Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Cztery kółka na wakacjach


01 Sie. 2012

Sezon w pełni, zarówno w kalendarzu, jak i w prognozie pogody. Wyruszając samochodem w podróż, musimy być przygotowani, na to, że wszystko się może zdarzyć. Powinniśmy pamiętać o podstawowych kwestiach, nie chcemy przecież, żeby przykre niespodzianki popsuły nam wyjazd.

STAN TECHNICZNY przede wszystkim !

Przed dłuższą wyprawą, najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Taki przegląd trwa około 30 minut, a jego wykonanie może przyczynić się do tego, że nie zatrzymamy się na środku drogi 1000 km od domu. Sprawdzenia samochodu możemy dokonać sami ( o ile o wiemy o nim więcej, niż to, jaki ma kolor) lub zlecić to zadanie serwisowi, obciążając nieznacznie nasz budżet, unikniemy wysokich kosztów naprawy auta za granicą.

Co należy sprawdzić ?

 • kiedy dokonywane były naprawy,
 • co było naprawiane, czy jest coś,
 • co już dawno mięliśmy naprawić, a zwyczajnie zostało to pominięte ?,
 • skuteczność układu hamulcowego,
 • poziom i stan płynów eksploatacyjnych,
 • pasek rozrządu,
 • stan opon i ciśnienia,
 • stan oświetlenia ( w wielu krajach UE za spaloną żarówkę, można dostać surowy mandat),
 • stan wentylacji.

Oprócz stanu technicznego samochodu, ważnym elementem jest także jego obowiązkowe wyposażenie. Przed wyruszeniem w drogę koniecznie musimy sprawdzić czy w aucie znajduje się apteczka, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe z kluczykiem, linka holownicza, gaśnica i zapasowy zestaw żarówek. Warto zabrać także klucze samochodowe i pakiet bezpieczników, a jeśli jesteśmy bardzo przejęci wyjazdem, zapasowe kluczyki (które najlepiej dać do przechowania najbardziej zaufanej osobie).

Poza granicami – niezbędne dokumenty.

Strefa Schengen, pozwala na swobodne przekraczanie granic lądowych (między państwami z układu Schengen). Podczas pobytu na terytorium innego państwa strefy Schengen powinniśmy posiadać ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość - paszport lub dowód osobisty (nie wystarczą prawo jazdy, legitymacja studencka czy szkolna). Dotyczy to także dzieci. Należy pamiętać, że nie wszystkie państwa, które należą do Unii Europejskiej znajdują się w strefie Schengen – nie należą do niej : Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein. W Wielkiej Brytanii i Irlandii, z uwagi na specyfikę geograficzną, nie zniesiono kontroli granicznych, Cypr natomiast nie spełnia jeszcze wszystkich warunków pozwalających na likwidację kontroli na granicach. Wciąż jeszcze nie ma zgody wszystkich państw UE w kwestii włączenia do strefy Schengen Bułgarii i Rumunii.

Krajowy dokument prawa jazdy, uprawnia do prowadzenia pojazdu w większości państw europejskich (w Albanii międzynarodowe) zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie lub przepisami krajowymi. Międzynarodowe prawo jazdy otrzymasz w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania, na podstawie posiadanego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne 3 lata (kosztuje 25 zł).

Zmiany w OC !

W następujących krajach Zielona karta nie jest nam potrzebna: państwa Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria, Chorwacja. Ponadto nie będzie ona wymagana przy wjeździe na obszar Wysp Normandzkich, wyspy Man, Gibraltaru, Wysp Owczych, Monako i San Marino. Wystarczy posiadać polskie tablice rejestracyjne, co powinno informować, iż posiadacz auta ma ważne ubezpieczenie OC.

Wylewaj za kołnierz !

Wakacyjne imprezy, grille, późne powroty … atmosfera sprzyja zapomnieniu, jednak, żeby nie zapomnieć, że nie ma pozwolenia na prowadzenie samochodu po alkoholu, przypominamy, że każdy kraj UE ma swoje normy określające dopuszczalny poziom alkoholu we krwi :

 • Austria – 0,5 promila;
 • Czechy – 0 promila;
 • Finlandia – 0,5 promila;
 • Francja – 0,5 promila;
 • Grecja – 0,5 promila;
 • Luksemburg – 0,8 promila;
 • Polska – 0,2 promila;
 • Rosja – 0 promila;
 • Szwecja – 0,2 promila;
 • Węgry – 0 promila;
 • Wielka Brytania – 0,8 promila.

Dla bezpieczeństwa swojego, jak i współuczestniczących w podróży, odpuśćmy sobie jazdę na podwójnym gazie, pieniądze, które zaoszczędzimy na mandacie, na pewno przydadzą się na wakacyjne wycieczki, a i sumienie jakieś takie spokojniejsze …

Przepisy są po to, żeby ich przestrzegać !

Morały o bezpieczeństwie na drodze, zostawmy sobie na później, każdy przecież wie, że nadmierna prędkość, brak kontroli nad samochodem, „popisywanie” się umiejętnościami rajdowymi przed dziewczyną, mogą skończyć się śmiertelnie. Porozmawiajmy o pieniądzach, o których lubimy słuchać, dostawać, ale już mniej chętnie oddawać (przez swoją głupotę).

Mandaty, mandaty, mandaty

Nie tylko ludzie przeżywają podróż samochodem, jeśli panujemy wyjazd w towarzystwie czworonoga, pamiętajmy, że nasz przyjaciel znosi go o wiele gorzej niż my , stały dostęp do powietrza i wody, oraz odpowiedni transport zagwarantuje, że nasz pupil także skorzysta z wakacji.

Każdy wyjazd, to z jednej strony radość, z drugiej zdenerwowanie. W tym nadmiarze emocji nie możemy zapomnieć,o bezpieczeństwie zarówno swoim jak i naszych bliskich. Nie dopuśćmy do sytuacji, która zamieni wakacyjny odpoczynek w najgorszą pamiątkę. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze, a zasada ograniczonego zaufania, sprawdza się w każdej sytuacji. Włączając się do ruchu drogowego, nie wyłączajmy myślenia.

Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o kierujących pojazdami podpisane
Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o kierujących pojazdami podpisane przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - Sławomira Nowaka.
Wyśpij się w domu!
Zasypianie za kierownicą, jest wynikiem zmęczenia – długotrwałe prowadzenie samochodu, brak przerw w podróży, wczorajsza impreza i … 586 wypadków, 117 osób nie żyje, a 877 zostało rannych . Pora dnia,...
Zobacz także podobne wiadomości