Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


ViaTOLL dla osobówek


31 Maj. 2012

Od 1 lipca 2011 roku kierowcy pojazdów samochodowych o DMC większej lub równej 3,5 tony są zobowiązani płacić za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA. Opłaty te są pobierane w sposób manualny. 1 czerwca 2012 roku kierowcom powyższych pojazdów zostanie udostępniony system viaTOLL, który pozwoli na dokonywanie opłat metodą elektroniczną.


System viaTOLL pozwala elektronicznie wnosić opłaty za korzystanie z sieci dróg płatnych. Od 1 lipca 2011 roku. viaTOLL jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Od 1. czerwca z systemu viaTOLL będą mogły korzystać także samochody osobowe. Dla nich viaTOLL będzie alternatywą dla manualnego sposobu płacenia za korzystanie z wybranych odcinków autostrad płatnych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). System viaTOLL obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

Wykaz i mapa z siecią płatnych dróg na www.viatoll.pl oraz w Punktach Obsługi Klienta:

Lista Punktów Obsługi Klienta wraz z danymi adresowymi oraz godzinami otwarciaNa większości objętych opłatami dróg nie będzie im to potrzebne, ale bramki przejazdowe na autostradzie mogą uchronić przed czekaniem w kolejkach. Na razie będzie to dotyczyło nowych odcinków, tj.:
  • autostrada A2 między Strykowem i Koninem oraz
  • autostrada A4 między Gliwicami a Wrocławiem.

 

Mapa odcinków elektronicznego poboru opłat

Kierowcy nie będą musieli stać na bramkach przy wyjeździe z autostrady i płacić ręcznie za przejechaną drogę. Wystarczy tylko zarejestrować się w systemie, by móc bez zatrzymywania się na bramkach przejeżdżać odcinki autostrad w Polsce.
Za takie udogodnienie trzeba jednak zapłacić. Operator systemu oferuje trzy sposoby dołączenia do systemu:
  •  poprzez rejestrację w systemie,
  •   poprzez zawarcie umowy z odroczoną płatnością oraz
  •  w trybie pre-paid, bez potrzeby rejestracji w systemie.
Do końca sierpnia urządzenie viaAUTO można nabyć w promocyjnej cenie 70 zł, po tym okresie będzie kosztowało 135 zł. Można będzie przenosić je do tych aut, które akurat będą wybierać się na płatne drogi.
W lipcu do systemu płatnych dróg zostaną włączone nowe odcinki – przede wszystkim te drogi, na które przed opłatami zaczęli uciekać kierowcy z płatnych obecnie dróg. Do liczącego obecnie ok, 1600 km systemu płatnych dróg zostanie włączonych kolejnych 340 km. Będą to: droga S7 z Elbląga do Pasłęka, dwa odcinki drogi krajowej 91 oraz droga krajowa 92 z Łowicza do Wrześni.
Kolejne rozszerzenia systemu są planowane na rok 2013 – na początku 600 km, a potem kolejne 1000 km. Ostatecznie w 2014 roku system ma obejmować autostrady, drogi ekspresowe i krajowe o łącznej długości 2880 km.

 

 

 

 

 

Jak jammer chroni przed mandatami
Czy istnieje jakikolwiek kierowca , który nigdy nie przekroczył prędkości? Chyba nie, w szczególności w przypadku gdy brak dobrze rozbudowanej infrastruktury dróg i autostrad. Oprócz fotoradarów, najbardziej...
Nowy taryfikator mandatów wszedł w życie
Nowy taryfikator zaostrzający kary dla kierowców za m.in. rozmowę w trakcie jazdy przez komórkę, przewóz dzieci bez fotelika i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach obowiązuje od 9.06.2012 roku.
Zobacz także podobne wiadomości