Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    16.09.2012
    Postów
    18

    Kilka pytań dot. pytań teoretycznych



    Witam, chciałbym rozstrzygnąc moje watpliwosci dotyczace kilku pytań teoretycznych a mianowicei:

    Sytuacja 1:

    W tej sytuacji kierujący pojazdem 1:
    o ile to ze pierwszenstwa przed pojazdem 2 nie ma moge zrozumiec oraz to ze powinien włączyć kierunkowskaz zanim przystąpi do zmiany pasa ruchu to kolejnej odpowiedzi a mianowicie odpowedzi b)ma pierwszeństwo przed pojazdem 3, nie bardzo ;/ jesli ktos by mogl mi przytoczyc jakas zasade regulujaca wlasnie to bylbym wdzieczny oraz kolejne pytanie:

    sytuacja 2:
    dlaczego w tej sytuacji

    mozna wyprzedzac tylko z lewej strony
    a w sytuacji gdy znaku o wzniesieniu nie ma, z obu?

    z gory dziekuje!

  2. #2
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    16.09.2012
    Postów
    18


    nie moglem zedytwac wiec pisze post pod postem ;/
    bo mam kolejne pytanie dlaczego w tej sytuacji:

    niedozwolony jest postoj samochodu ciezarowego ponizej 3,5 t?

  3. #3
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Do pierwszego obrazka.
    htchtc napisał:
    ... b)ma pierwszeństwo przed pojazdem 3, nie bardzo ;/ jesli ktos by mogl mi przytoczyc jakas zasade regulujaca wlasnie to bylbym wdzieczny...
    Tą kwestię reguluje art.22. ust.4 K.D.
    Z przepisu tego wynika, że jeśli dwa pojazdy jadące skrajnymi pasami ruchu(tak jak np.na obrazku), chcą w tej samej chwili zmienić pas na środkowy, to pierwszeństwo będzie miał ten pojazd, który jest z prawej strony.
    Na obrazku pojazd nr.3 ma z prawej strony pojazd nr. 1, dlatego to pojazd nr.1 ma pierwszeństwo przed pojazdem nr.3
    Drugą sytuację reguluje art.24. ust.10. K.D.
    htchtc napisał:
    sytuacja 2:dlaczego w tej sytuacji mozna wyprzedzac tylko z lewej strony
    a w sytuacji gdy znaku o wzniesieniu nie ma, z obu?
    W tej sytuacji nie można wyprzedzać z prawej strony, ze względu na kwestię bezpieczeństwa. Może się np. okazać, że za wzniesieniem prawym pasem jedzie wolno ciągnik rolniczy (to taki przykład oczywiście, aby łatwiej było Ci to zrozumieć, dlaczego tak jest) którego wcześniej nie mogłeś zauważyć ze względu na wierzchołek wzniesienia. Przy wyprzedzaniu masz dużą prędkość i mógłbyś nie zdążyć wyhamować kiedy za wzniesieniem dostrzeżesz wolno jadący pojazd prawym pasem. Dlatego w tej sytuacji wyprzedzamy tylko z lewej strony. Kiedy nie ma wierzchołka wzniesienia, ani niebezpiecznego zakrętu, możesz wyprzedzać i prawym i lewym pasem.
    htchtc napisał:
    niedozwolony jest postoj samochodu ciezarowego ponizej 3,5 t?
    W odpowiedzi "C" nie ma samochodu o dmc poniżej 3,5T, tylko samochód ciężarowy o dmc 3,5t.
    Jest to odpowiedź nieprawidłowa, gdyż na chodniku dopuszcza się zatrzymanie lub postój pojazdu samochodowego o dmc nie przekraczającej 2,5T. W całości na chodniku dopuszcza się zatrzymanie lub postój samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru, lub wózka rowerowego. Nie dopuszcza się zatrzymania lub postoju samochodu ciężarowego. Art.47. ust.1. i ust.2. K.D.

  4. #4
    Od dawna na forum
    Dołączył
    19.09.2011
    Postów
    469


    KSU nie do końca się z tobą zgodzę gdyż w definicji SAMOCHÓD CIĘŻAROWY nie ma nic o masie pojazdu, więc można zaparkować samochodem ciężarowym na chodniku o ile nie ma więcej jak 2.5T. z tej definicji wynika, że nawet fiat panda może być samochodem ciężarowym o ile ma takową homologację.
    co do odpowiedzi to uzasadnienie jest takie jak opisałeś, zabrania się parkowania na chodniku pojazdom cięższym niż 2.5T

  5. #5
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    16.09.2012
    Postów
    18


    dzięki za jasne wyjaśnienie, znalazlem w kodeksie drogowym te adnotacje i sprobuje caly przestudiowac
    mam jeszcze kilka takich pytan co nie dokonca rozumiem ale nie moge aktualnie ich wylapac jak znajde bede pytal

  6. #6
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    pisarmen napisał:
    KSU nie do końca się z tobą zgodzę gdyż w definicji SAMOCHÓD CIĘŻAROWY nie ma nic o masie pojazdu
    Zgadza się.
    pisarmen napisał:
    ...więc można zaparkować samochodem ciężarowym na chodniku o ile nie ma więcej jak 2.5T.
    Tu już się z Tobą zgodzić nie mogę. W sytuacji jak na obrazku nr 3 (bo do tej sytuacji się odniosłem), nie można zaparkować żadnym całym samochodem ciężarowym na chodniku, bez względu na jego dopuszczalną masę całkowitą.
    W myśl art.47. ust.2. K.D. W całości na chodniku można zaparkować samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 T tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi. Chodzi tutaj o znak D-18-"Parking" z ewentualnie umieszczoną pod znakiem tabliczką T-30 i jej odmianami, lub inną tabliczką umieszczoną pod znakiem D-18 szczegółowo informującą o tym jakie pojazdy mogą parkować w danym miejscu. Na załączonym obrazku takowych znaków nie ma.
    pisarmen napisał:
    z tej definicji wynika, że nawet fiat panda może być samochodem ciężarowym o ile ma takową homologację.
    Może, ale nie będzie mógł zaparkować w takim miejscu jak na obrazku. W całości ma chodniku dopuszcza się zatrzymanie lub postój przy krawędzi jezdni tylko samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru i wózka rowerowego, a wspomniana przez Ciebie Panda nie jest żadnym z tych pojazdów.
    pisarmen napisał:
    co do odpowiedzi to uzasadnienie jest takie jak opisałeś, zabrania się parkowania na chodniku pojazdom cięższym niż 2.5T
    No, nie do końca dobrze to zrozumiałeś.
    Tu nie chodzi o ciężar pojazdu, czyli jego rzeczywistą masę całkowitą, ale o to, jaką ma określoną w dowodzie rejestracyjnym dopuszczalną masę całkowitą.
    Przykład:
    Miejsce oznaczone znakiem D-18, pod znakiem tabliczka T-30 b-" tabliczka oznaczająca postój całego pojazdu na chodniku prostopadle do krawężnika", a samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 2,7 T posiadający w danej chwili rzeczywistą masę całkowitą tylko 2T i tak nie będzie mógł być zaparkowany w tym miejscu, ze względu na jego dopuszczalną masę całkowitą.

  7. #7
    Od dawna na forum
    Dołączył
    19.09.2011
    Postów
    469


    pisząc 2,5T nie miałem na myśli masy rzeczywistej, oraz nie odnosiłem się do konkretnej sytuacji na powyższym obrazku gdyż tą kwestię już wyjaśniłeś.
    natomiast co do wymienionych przez ciebie pojazdów które mogą parkować na chodniku w całości lub całkowicie nie ma "pandy" a to z winy ustawodawcy, a może ministra który nie wydał odpowiedniego rozporządzenia??
    ktoś był uprzejmy dla firm i umożliwił odzyskanie VAT-u a zapomniał uregulować resztę kwestii, bo jesli taka panda to ciężarówka to gdzie ma ograniczenia prędkości?? tachograf?? czemu kierowa nie jest zmuszany do wymaganych przerw w pracy??

  8. #8
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    pisarmen napisał:
    natomiast co do wymienionych przez ciebie pojazdów które mogą parkować na chodniku w całości lub całkowicie nie ma "pandy" a to z winy ustawodawcy, a może ministra który nie wydał odpowiedniego rozporządzenia??
    Nie wiem za co winić tu ustawodawcę. Skoro robi się taki cyrk, że w karoserii samochodu osobowego znajduje się samochód ciężarowy, to trzeba później w jakiś tam sposób ponosić tego konsekwencje. Ale to tylko takie moje zdanie. Tak na marginesie od 1 stycznia 2011 r. przepisy podatkowe nie pozwalają od samochodów z kratką (pseudo ciężarowych) odliczyć pełnego podatku vat.
    pisarmen napisał:
    ktoś był uprzejmy dla firm i umożliwił odzyskanie VAT-u a zapomniał uregulować resztę kwestii
    Ale tu wszystko jest uregulowane.
    pisarmen napisał:
    bo jesli taka panda to ciężarówka to gdzie ma ograniczenia prędkości??
    A po co ma mieć ograniczenie prędkości, bo nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.
    Taka pseudo ciężarówka, może jechać np. na autostradzie 140km/h, czyli tak samo jak samochód osobowy.
    pisarmen napisał:
    tachograf??
    Powyżej 3,5T dopuszczalnej masy całkowitej. W Pandzie nie jest on obowiązkowy.
    pisarmen napisał:
    czemu kierowa nie jest zmuszany do wymaganych przerw w pracy??
    Bo nie obowiązuje go ustawa o transporcie.

  9. #9
    Od dawna na forum
    Dołączył
    19.09.2011
    Postów
    469


    skoro jest rozporządzenie które to wszystko prostuje to jestem w stanie to przełknąć
    a taką pandą można wyprzedzać jesli mamy znak zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe??

  10. #10
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    pisarmen napisał:
    a taką pandą można wyprzedzać jesli mamy znak zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe??
    Można, gdyż znak B-26 "zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe" zabrania wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych kierującemu samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.
    Dopuszczalna masa całkowita naszej Pandy nie przekracza 3,5 T, więc jej ten znak nie dotyczy.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •