Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    20.03.2014
    Postów
    1

    Kolizja na egzaminie.



    Witam.
    Jestem tu nowy, mam pare pytanek bo jestem jeszcze laikiem w tej dziedzinie.
    Co sie stanie gdy zdarzy sie kolizja na egzaminie ale nie z winy kursanta, jaki jest wynik egzaminu, czy jest moze przerwany i ustalony nowy termin egzaminu?
    Co sie stanie gdy dojdzie do kolizji pojazdu (zwyklego nie egzaminacyjnego) z pojazdem uprzywilejowanym, gdy np. my jedziemy prawidlowo a uprzywilejowany na czerwonym, czyja bedzie wina?
    Gdy jade droga poza terenem zabudowanym, jedzie przede mna np. ciagnik rolniczy, zjezdza mi na pas awaryjny - linia ciagla (wiem ze nie moze zjezdzac) jest zakaz wyprzedzania. Moge wyprzedzic ten ciagnik? Nie zmieniam pasa ruchu, nie wjezdzam na pas do ruchu przeciwnego bo ciagnik mi zjechal. Moge go wyprzedzic?

  2. #2
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    18.03.2014
    Postów
    2


    Jeśli zdarzy się kolizja to oczywiście egzamin jest przerwany. Jeśli dojdzie do kolizji z pojazdem uprzywilejowanym to będzie to twoja wina, ponieważ taki pojazd nie musi przestrzegać znaków, ani sygnałów świetlnych. Jak ciągnik ci zjedzie to możesz go wyprzedzić, ale tak żeby nie zjeżdżać na przeciwny pas.

  3. #3
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    kubek napisał:
    Co sie stanie gdy zdarzy sie kolizja na egzaminie ale nie z winy kursanta, jaki jest wynik egzaminu, czy jest moze przerwany i ustalony nowy termin egzaminu?
    Egzaminu nie przerywa się, a jego wynik zależy od tego czy osoba egzaminowana poprawnie wykonała zadania egzaminacyjne.
    Jeśli pojazd egzaminacyjny nadaje się do dalszej jazdy, to egzamin kontynuuje się tym pojazdem, a jeśli nie, to jest zmiana pojazdu egzaminacyjnego.
    Jest też możliwość przerwania egzaminu na wniosek osoby egzaminowanej.
    kubek napisał:
    Co sie stanie gdy dojdzie do kolizji pojazdu (zwyklego nie egzaminacyjnego) z pojazdem uprzywilejowanym, gdy np. my jedziemy prawidlowo a uprzywilejowany na czerwonym, czyja bedzie wina?
    Winnym zdarzenia drogowego będzie kierujący pojazdem uprzywilejowanym.
    kubek napisał:
    Gdy jade droga poza terenem zabudowanym, jedzie przede mna np. ciagnik rolniczy, zjezdza mi na pas awaryjny - linia ciagla (wiem ze nie moze zjezdzac) jest zakaz wyprzedzania. Moge wyprzedzic ten ciagnik?
    Nie.
    kubek napisał:
    Nie zmieniam pasa ruchu, nie wjezdzam na pas do ruchu przeciwnego bo ciagnik mi zjechal. Moge go wyprzedzic?
    Nie, gdyż obowiązuje Cię zakaz wyprzedzania. Do wyprzedzania dochodzi bez względu na to, czy ciągnik jedzie po poboczu, czy jezdni i bez względu na to, czy zmieniasz pas ruchu, czy też nie. Nie ma też znaczenia czy wjeżdżasz na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu, czy też nie- do wyprzedzania dochodzi.

  4. #4
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    Cytat Napisał kubek Zobacz post
    Co sie stanie gdy dojdzie do kolizji pojazdu (zwyklego nie egzaminacyjnego) z pojazdem uprzywilejowanym, gdy np. my jedziemy prawidlowo a uprzywilejowany na czerwonym, czyja bedzie wina?
    Kierujący ma obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdu uprzywilejowanego, więc jak doszło do kolizji to jechał niezgodnie z przepisami i jest winny kolizji.

    Gdy jade droga poza terenem zabudowanym, jedzie przede mna np. ciagnik rolniczy, zjezdza mi na pas awaryjny - linia ciagla (wiem ze nie moze zjezdzac) jest zakaz wyprzedzania. Moge wyprzedzic ten ciagnik?
    Oczywiście że możesz wyprzedzić ciągnik, bo nie porusza się po jezdni.

    ksu
    Jak ciągnik bedzie jechał chodnikiem, lub kosił trawkę na poboczu to też nie wolno wyprzedzać , bo ci nie napisali że w pewnych wypadkach można wyprzedzać !!!!
    Nie napisali że takie wyprzedzanie to nie wyprzedzanie, bo jeden jedzie poboczem a drugi jezdnią !!!
    Oczywiście że pobocze jest obok jezdni.
    Ostatnio edytowane przez kopan ; 23-03-2014 o 07:32

  5. #5
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Wiedziałem że będziesz musiał wtrącić swoje 5 groszy
    No cóż...
    kopan napisał:
    Oczywiście że możesz wyprzedzić ciągnik, bo nie porusza się po jezdni.
    Oczywiście że nie możesz.
    Art.2 pkt 28 K.D.
    "wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku".
    Czy pojazd jedzie jezdnią, czy poboczem, to przejeżdżasz obok niego i mamy do czynienia z wyprzedzaniem.
    To że ciągnik rolniczy jedzie niezgodnie z przepisami (po poboczu), to nie oznacza, że można też łamać przepisy dotyczące zakazu wyprzedzania.
    § 23 ust.1 rozporządzenia w sprawie znaków...:
    ". Znak B-25 "zakaz wyprzedzania" zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych."
    Co to jest wyprzedzanie, to wyżej Ci zacytowałem.
    kopan napisał:
    ksu
    Jak ciągnik bedzie jechał chodnikiem, lub kosił trawkę na poboczu to też nie wolno wyprzedzać , bo ci nie napisali że w pewnych wypadkach można wyprzedzać !!!!
    Art.2 pkt 9 K.D.
    "chodnik – część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych"
    Ciągnik po chodniku nie może jechać, podobnie jak i po poboczu, a jeśli będzie wykonywał prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne (wtedy może jechać poboczem lub nawet chodnikiem- są to wyjątkowe sytuacje) wówczas wystarczy miejsce odpowiednio oznaczyć znakami ostrzegawczymi z odpowiednimi tabliczkami i innymi znakami zapewniającymi bezpieczeństwo w danym miejscu, pod znakiem B-25 umieścić odpowiednią tabliczkę, bądź na czas wykonywania prac remontowych, porządkowych lub modernizacyjnych zasłonić znak i wtedy można wyprzedzać. Tak wynika z obowiązujących przepisów.
    kopan napisał:
    Nie napisali że takie wyprzedzanie to nie wyprzedzanie, bo jeden jedzie poboczem a drugi jezdnią !!!
    Oczywiście że pobocze jest obok jezdni.
    Jak najbardziej jest to wyprzedzanie. Dlaczego to już wyżej Ci wyjaśniłem.
    Kopan nie twórz własnego prawa, tylko stosuj obowiązujące.
    kopan napisał:
    Kierujący ma obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdu uprzywilejowanego, więc jak doszło do kolizji to jechał niezgodnie z przepisami i jest winny kolizji.
    Owszem. Ma ułatwić przejazd i za nie ułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu może być ukarany mandatem karnym (ale nie musi, wszystko zależy od sytuacji i okoliczności zaistniałego wypadku) w kwocie od 20-500 zł i 5 pkt karnymi.
    Zapomniałeś Kopan jednak o tym przepisie:
    Art.53 ust.2 K.D.
    "Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych..."
    Żeby dużo się nie rozpisywać i niepotrzebnie tłumaczyć przeczytaj jeden z artykułów.
    http://dariuszfoint.pl/zderzenie_z_uprzywilejowanym/


    Dodam jeszcze tylko, że na każdym szkoleniu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi jest poruszany temat co do winy w razie gdy dojdzie do wypadku. W większości przypadków winnym będzie kierujący pojazdem uprzywilejowanym.

  6. #6
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    No i przeczytałem, nawet specjalistę wyprostowałem:

    (((((((Samochody poruszające się przez skrzyżowanie na zielonym świetle – nadal mają prawo do pierwszeństwa przejazdu.)))))

    Niestety Pan się myli.
    Pojazd uprzywilejowany ma więcej jak pierwszeństwo bo należy mu ułatwić przejazd.
    Przepis jest na poziomie sygnałów świetlnych , (niebieskie błyskowe) - jako przepis szczególny jest ponad wskazania sygnalizacji świetlnej.
    Tak że pojazdy poruszające się na zielonym nie mają pierwszeństwa a mają umożliwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu !!!!

    Pozdrawiam
    kopan

    To że ciągnik rolniczy jedzie niezgodnie z przepisami (po poboczu), to nie oznacza, że można też łamać przepisy dotyczące zakazu wyprzedzania.
    Ten ciągnik rolniczy jadąc w tym miejscu nie istnieje !!! jego zgodnie z przepisami nie ma!!!

    To jest Twój wymysł że ma się stosować przepisy do łamiących przepisy !!!
    Ostatnio edytowane przez kopan ; 23-03-2014 o 11:58

  7. #7
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    3.2.26. Zakaz wyprzedzania

    Rys. 3.2.26.1. Znak B-25
    Znak B-25 „zakaz wyprzedzania” (rys. 3.2.26.1) stosuje
    się w celu zabronienia wyprzedzania pojazdami
    silnikowymi innych pojazdów silnikowych wielośladowych,
    jeżeli wykonanie tego manewru stwarza
    zagrożenie bezpieczeństwa ruchu, w szczególności:
    – na wąskich jezdniach,
    – na stromych wzniesieniach,
    – przed zwężonymi odcinkami dróg lub na tych odcinkach,
    jeżeli pojazdy powinny poruszać się tylko
    po jednym pasie ruchu (w jednym kierunku),
    – w przypadku, gdy brak widoczności niezbędnej do
    wykonania tego manewru jest niewłaściwie oceniany
    przez kierujących.
    Znaku tego nie stosuje się na jezdniach, na których
    istnieją co najmniej dwa pasy ruchu dla jednego
    kierunku, nawet w tych przypadkach, gdy następuje
    zmniejszenie liczby pasów ruchu, np. z czterech lub
    trzech do dwóch oraz z dwóch do jednego.
    Gościu w takim celu stosuje się zakaz B-25.
    Jakby ciągnik jechał zamiast poboczem pasem ruchu - czyli byłyby dwa pasy ruchu do jazdy w tę stronę, to niemożna stosować zakazu B-25 !!!
    Przepisy się interpretuje a nie stosuje się wyłącznie literalnego znaczenia zapisu !!!!

  8. #8
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Kopan tak myślałem, że jak zwykle nie zgodzisz się ze mną co do tego, że winnym wypadku będzie kierujący pojazdu uprzywilejowanego. Dlatego też specjalnie dla Ciebie pokwapiłem się o przedstawienie wyroku sądu w tej sprawie.
    Co Ty na to? Pewnie napiszesz, że sąd źle orzekł i nie ma racji
    Miłej lektury.
    http://orzeczenia.wroclaw-srodmiesci...2013-05-29_001

  9. #9
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    Gościu.

    Sąd nie ustalił czy kierujący słyszał sygnał dźwiękowy.
    Sąd nie ukarał kierującego karetką.

    Gościu ja mówiłem o pierwszeństwie i wyższości umożliwienia przejazdu pojazdu uprzywilejowanego nad sygnałami świetlnymi z sygnalizatorów. - zielony sygnał znaczy znikaj bo sie pojawił niebieski pulsacyjny.

    No ale Ty tego nie rozumiesz.

    Dla Ciebie zielony oznacza pierwszeństwo !!
    A to jest ...... prawda !!

    Opinia jest rzetelna, jasna, pełna i zachowuje walor przydatności w niniejszym postępowaniu. Opinia ta nie zawiera wewnętrznych sprzeczności. Posługuje się logicznymi argumentami. Opinii nie można postawić zarzutu niejasności - nie można uznać jej wniosków końcowych za nielogiczne, nieścisłe lub obwarowane takimi zastrzeżeniami, iż nie można ustalić, jaki ostatecznie pogląd przyjmuje biegły, a także, gdy sformułowana jest tak zawiłe, że jest niezrozumiała, względnie, gdy jej wnioski końcowe nie znajdują oparcia w badaniach opisanych przez biegłego. Opinia biegłego pozwala na zrozumienie wyrażonych w niej ocen i poglądów, a także sposobu dochodzenia do nich. Dowód z tej opinii jest przekonywujący i zrozumiały dla sądu. Opinii nie można postawić zarzutu niepełności - nie uwzględnienia, względnie pominięcia niezbędnych czynności badawczych, co ma wpływ na jej końcowe wnioski. Znajduje ona oparcie w zasadach wiedzy i doświadczenia życiowego. Biegły odniósł się do całości materiału dowodowego, istotnego dla wydania opinii (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 października 1980 r., sygn. II KR 317/80, LEX nr 21883).

    Sporządzona została przez biegłego z wieloletnim stażem i nie została zakwestionowana przez żadną ze stron. Z tego względu stanowiła podstawę dokonanych przez Sąd ustaleń w zakresie rekonstrukcji kolizji drogowej.

    Gościu a gdzie ta opinia !!!!!!!!!!!!
    Wiele pisania o czymś co nie istnieje w tym materiale.

    To że ją nie zakwestionowano to pewnie potencjalny kwestionariusz był nie taki jak powinien być.

    Być może bronił kierującego pojazdem uprzywilejowanym (ksu) , a nie bronił Go (kopan)
    No jest gościu niewątpliwa różnica.

    Ps. Traktorek pomykający poboczem można wyprzedzać, czy dolej idziesz w .....?
    Ostatnio edytowane przez kopan ; 23-03-2014 o 14:40

  10. #10
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Kopan co ja z Tobą będę się szarpał. Przedstawiłem Ci wyrok sądu by potwierdzić to o czym pisałem wcześniej, ale Ty nie potrafisz zaakceptować tego, że możesz nie mieć racji.
    Odpowiedz na jedno pytanie, tak bez motania i kombinowania, po chłopsku jeśli potrafisz.
    Kogo sąd uznał za winnego, kierującego pojazdem uprzywilejowanym, który wjechał na skrzyżowanie podczas nadawania sygnału czerwonego, czy kierującego pojazdem (nieuprzywilejowanym), który wjechał na skrzyżowanie podczas nadawania sygnału zielonego?
    Pewne niedorzeczne Twoje interpretacje które napisałeś 3 posty wcześniej pozostawię bez komentarza.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •