Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    26.04.2014
    Postów
    5

    Dylemat na skrzyżowaniu



    Witam
    Sytuacja pokazana w załączniku.
    Mam pytanie odnośnie tego na który pas musi zająć kierowca x a który kierowca y. Moim zdaniem kierowca x musi zająć pas 1 LUB 2 a kierowca y musi zając pas 3.
    Gdyby ktoś chciał zobaczyć jak to dokładnie wygląda, proszę link z google street view: http://https://www.google.pl/maps/place/51%C2%B046'55.2%22N+19%C2%B027'00.9%22E/@51.782,19.450242,15z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0
    Pozdrawiam
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	123.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	11.2 KB
ID:	237  

  2. #2
    Od dawna na forum
    Dołączył
    14.11.2010
    Mieszka w
    DZG
    Postów
    732


    Street view nie otwiera mi się:/
    Generalnie po skręcie x i y mają mozliwosc zajecia dowolnego pasa ruchu.
    Nie wiemy gdzie pojazdy mają zamiar jechac po skręcie w lewo, a to ma znaczenie

  3. #3
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    U mnie też nie działa link. Już było kilka dyskusji na ten temat
    Tak jak piszecie. X i Y mogą zająć dowolny pas ruchu, byleby zrobili to bezpiecznie i na wzajem sobie nie zajechali drogi. A można to zrobić bezpiecznie obserwując siebie na wzajem.

  4. #4
    Od dawna na forum
    Dołączył
    07.12.2012
    Mieszka w
    Podlaskie
    Postów
    170


    Jeśli dojdzie do kolizji na 2 pasie, to najprawdopodobniej winnym zostanie uznany X.

  5. #5
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    21.12.2014
    Postów
    3


    Wydaje mi się że X powinien zajmować pas nr 1 a Y pas nr 2 opcjonanie, zostawiając pas nr 3 dla prawoskrętów z naprzeciwka. Dopiero po zajęciu pasów sytuacja się może mieszać.

  6. #6
    Od dawna na forum
    Dołączył
    02.01.2013
    Postów
    345


    wiem że przepisy tego nie regulują i że było już o tym pisane ale dodam że ja uczę że najlepiej przyjąć zasadę że lewy do lewego prawy do prawego. A środkowy wolny i sprawa załatwiona.

  7. #7
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    Skręcając w lewo w prawo można zająć dowolny pas ruchu, ale wyłącznie w przypadku gdy przed skrzyżowaniem jest wyłącznie jeden pas do skrętu.
    W omawianym przypadku - dwóch pasów ruchu do lewoskrętu za skrzyżowaniem należy zajmować odpowiednie pasy ruchu, pas prawy nr 3 zajmuje pojazd X , natomiast pas 2 lub 1 zajmuje pojazd Y.
    Są na to przepisy.

  8. #8
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    30.12.2014
    Postów
    14


    Przede wszystkim, witam na forum

    zarejestrowałem się tu głównie dlatego, że nurtuje mnie bardzo podobny problem jak opisany powyżej. Tyle że sytuacja jest o stopień trudniejsza, ponieważ na drodze docelowej znajdują się nie 3, a 4 pasy. Dla zainteresowanych, jest to skrzyżowanie ul. Dolnej i Puławskiej w Warszawie (Google maps: 52.200099,21.023861), a prościej na obrazku:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	untitled.jpg
Wyświetleń:	200
Rozmiar:	8.1 KB
ID:	289

    Sam często ustawiam się w miejscu pojazdu B i chce zająć pas nr 2 (dalszy ciąg pasów i moje zamiary tego wymagają). Bardzo często zajeżdżają mi drogę pojazdy A chcące ustawić się na tym samym pasie. Podświadomie czuję, że powinni mnie puścić, bo mają mnie z prawej. Ale gdyby doszło do kolizji, czyja będzie wina?

    kopan, mówisz że są na to przepisy. Czy mógłbyś przytoczyć konkretne? Szukałem, ale nie moge znaleźć. Skoro przepisy mówią o tym, które pasy w kolejności trzeba zająć, to według mnie kluczowe jest skąd te pasy liczymy - od prawej czy lewej. Innymi słowy, czy
    - pojazd B zajmuje na drodze docelowej pierwszy prawy pas (1), a pojazd A drugi prawy (2), czy
    - pojazd A zajmuje na drodze docelowej pierwszy lewy pas, a pojazd B drugi od lewej ( i tu dodatkowa komplikacja - czy pas do lewoskrętu (4) na drodze docelowej liczy się jako pierwszy, czy nie - jest bardzo krótki i niezwykle ciężko go potem zmienić, widać na Google Maps).

  9. #9
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Przepisy tej kwestii nie regulują.
    Nie chcę kolejny raz opisywać tego samego więc poczytaj ten wątek.
    http://naukajazdy.pl/forum/showthrea...jadzdy-w-prawo

  10. #10
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    30.12.2014
    Postów
    14


    dzięki ksu, potwierdzasz moje przypuszczenia które w sumie dyktuje zdrowy rozsądek. Najbezpieczniej jest jechać - pojazd B na pas 1, pojazd A na pas 3. Chodzi mi tylko o to, czy jeśli jednak jadąc pojazdem B zdecyduję się wybrać pas 2 (bo mam takie prawo?), to mam na nim pierwszeństwo przed pojazdem A który też chce się na nim ustawić. A pytanie nie jest czysto teoretyczne, jeżdżę tamtędy codziennie do pracy i wielokrotnie miałem tam niebezpieczne sytuacje, któregoś razu mogę nie zdążyć wyhamować - chcę wiedzieć czy jestem po słusznej stronie mocy. Chcę zaznaczyć, że ustawianie się na siłę na pasie 2 wynika z dalszego rozwoju, że tak powiem, wypadków na drodze i gdybym ustawił się na pasie 1 to zaraz musiałbym i tak zmieniać na 2 - co w porannych korkach nie jest łatwe. Dlatego zależy mi na potwierdzeniu, czy ustawiając się na pasie 2 mam do tego pełne prawo (co, jak rozumiem, potwierdziłeś) i mam na nim pierwszeństwo przed pojazdem A (co potwierdzone nie zostało).

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •