Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.10.2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Postów
    147

    EKOjazda na kursie



    Witam. Chciałbym tutaj pomóc ogarnąć temat czego kursant powinien się spodziewać i dowiedzieć na kursie prawa jazdy o tzn. ecodrivingu, tzn, zmiana biegu przy obrotach 1800 - 2600 /m, do 50 km/h jazda (zależna od warunków oczywiście) na czwórce, hamowanie silnikiem czyli redukowanie biegu na bieg niższy przy obrotach ok 1500 /m? Będę wdzięczny za rozwinięcie tematu..a może kursant powinien uczyć się na pamięć jaka prędkość na jakim aktualnie biegu...?
    Pozdrawiam i dziękuję.

  2. #2
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Witam.
    Przede wszystkim dowiedz się, czy Twój word w ogóle ocenia jazdę energooszczędną. Oficjalnie wszystkie wordy oceniają, a nieoficjalnie są wordy, które nie biorą tego pod uwagę. Oczywiście w pozycjach 32 i 33 w arkuszu przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego wstawiają oceny pozytywne.
    A co do reszty, to mniej więcej tak jak opisałeś.
    Co do uczenia się na pamięć, też tak można, ale czy nie lepiej zmieniać biegi na wyższe i redukować korzystając ze wskazań obrotomierza?

  3. #3
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.10.2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Postów
    147


    "...Co do uczenia się na pamięć, też tak można, ale czy nie lepiej zmieniać biegi na wyższe i redukować korzystając ze wskazań obrotomierza?"

    Dokładnie obrotomierz to priorytet, niestety na rozmowie w sprawie pracy usłyszałem bym nauczał kursantów z jaką prędkością na jakim biegu nie sugerując się obrotami bo "tak łatwiej"...cóż, z oferty pracy w tym konkretnym ośrodku zrezygnowałem. Mam nadzieję, że to był wyjątek w sposobie nauczania i szukam zatrudnienia dalej.

    Pozdrawiam

  4. #4
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Moim zdaniem wcale nie jest łatwiej, bo jest więcej do zapamiętania/ różne prędkości na różnych biegach.
    Obroty mamy jedne dla wszystkich biegów, które mamy zmieniać w przedziale 1800- 2600 obr/min.

  5. #5
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    hamowanie silnikiem czyli redukowanie biegu na bieg niższy przy obrotach ok 1500 /m? Będę wdzięczny za rozwinięcie tematu.
    Hamowanie silnikiem to nie dodawanie gazu. kropka.
    Nikt nie wymaga redukowania biegów przy zwalnianiu.
    Bieg dobiera się do prędkości pojazdu i do zamiarów - w przypadku przyspieszania lub utrzymywania prędkości.

    Przy ciągłym zwalnianiu żadnych biegów się nie redukuje.
    Takie redukcje to wymysł niedouczonych instruktorów.

    Pojazd Suzuki Swift.
    Ze-stopniowanie skrzyni biegów:

    1- 3.545
    2 - 1.904
    3- 1.407
    4- 1.064
    5- 0.885
    R- 3.25

    Redukcja z 1 na 2 przy 2600 obr. daje 1396 obr/min
    Redukcja z 2 na 3 przy 1800 obr. daje 1330 obr/min

    Jak z powyższego wynika - mijacie się z prawdą i opowiadacie bajki.

    Ponadto uczycie ludzi głupot - przy zatrzymywaniu - kolejnych redukcji biegów !!!!!!!

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez kopan ; 04-03-2015 o 21:56

  6. #6
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.10.2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Postów
    147


    Dzień dobry Panie KOPANIE - aktualnie jestem kursantem w pewnej szkole nauki hmm jazdy i za nic nie mogę przyswoić sobie zaleceń instruktora odnośnie momentu zmiany biegów..zatem proszę o wykładnie kiedy zmieniać biegi na wyższe np w toyocie yaris?

  7. #7
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    To proste.

    Silnik robi brum zmiana biegu na wyższy.
    Pod górkę jest - silnik robi brrrrum zmiana biegu na wyższy.

    Napewno nie patrzysz w obrotomierz jak sroka w kość.

    W początkowych jazdach mówi się kursantowi kiedy ma bieg zmienić - sam dochodzi że przy takim brum zmieniamy bieg.

    W sytuacjach ekstremalnych kręcimy silnik do max obrotów a w drugą stronę do minimalnych obrotów. Jedziemy pod górkę,silnik nie ciągnie, basuje bieg się redukuje.

    Te zasady dotyczą każdego auta.
    Ostatnio edytowane przez kopan ; 07-03-2015 o 18:04

  8. #8
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    05.03.2015
    Postów
    3


    Dobrze że to wprowadzają, ja się tego nauczyłem na dodatkowych kursach z Hołkiem, bo za moich czasów nikt nie uczył bezpiecznej (tzn zachowywanai sie w roznych sytuvcjach) i EKO jazdy.

  9. #9
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    To znaczy, że musiałeś robić kurs na prawo jazdy bardzo dawno temu
    Jak to napisałeś "bezpiecznej i ECO jazdy" uczy się przyszłych kierowców od dawna, tylko po prostu pewne rzeczy jak właściwa zmiana biegów- jazda energooszczędna i hamowanie silnikiem mają swoją podstawę prawną do oceny na egzaminie państwowym, od 1 stycznia tego roku, choć zapewne większość instruktorów wcześniej też tak uczyła. Ot takie dzielenie włosa na czworo.

  10. #10
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.10.2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Postów
    147


    Zatem Panie Kopan - w Dąbrowie Górniczej "ze swoim brum brum" by Pan "kariery" instruktorskiej nie zrobił. Tak jak gro koleżanek i kolegów instruktorów w Zagłębiu pozostanę przy kontroli obrotów, która zresztą jest ustalona po konsultacjach między WORD a OSK, więc skoro nie jest wymysłem posiłkowanie się obrotomierzem podczas zmiany biegów na wyższe i podczas redukcji(przypominam Panu, że redukcja to zmiana biegów na niższy od obecnego a nie "z 1 na 2, z 2 na 3" jak zostało mam nadzieję omyłkowo przytoczone) uznane zostało za poprawne.
    Pozdrawiam

    P.S. Na pewno piszemy z odstępem

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •