Pokaż wyniki od 1 do 10 z 45
Temat: Zawracanie na rondzie
Hybrid View
-
04-05-2016, 21:17 #1Nowy użytkownik
- Dołączył
- 04.05.2016
- Postów
- 2
Zawracanie na rondzie
Mam pytanie odnośnie zawracania na rondzie.
Przyjmijmy sytuację: standardowe rondo (4 drogi wjazdowe i wyjazdowe), rondo dwupasmowe, każdy zjazd i wjazd również dwupasmowy. Na rondzie nie ma żadnych znaków poziomych.
Czy na takim rondzie wjeżdżając prawym pasem mogę nim jechać całą drogę i zawrócić?
-
05-05-2016, 11:02 #2Użytkownik
- Dołączył
- 02.05.2015
- Postów
- 88
Nie możesz, bo niby dlaczego miałbyś zawracać z prawego pasa ruchu? Ten przepis (art. 22 ust 2) dotyczy wszystkich miejsc przecinania się kierunków ruchu a więc zarówno skrzyżowań jak innych miejsc przecinania się dróg. Jego geneza ma oparcie o niedopuszczanie do zajechania drogi jadącym na wprost przez skrzyżowanie.
Ustawa nie wyróżnia skrzyżowania o ruchu okrężnym spośród innych skrzyżowań. Pewne rozróżnienie dokonuje się w oparciu o przepisy rozporządzenia w/s znaków i sygnałów drogowych.
Znak drogowy C-12 "Ruch okrężny" wskazuje li tylko sposób objeżdżania wyspy, czyli określa kierunek ruchu wszystkich pojazdów względem wyspy(przeszkody), który odpowiada kierunkowi prawostronnemu.
-
05-05-2016, 18:37 #3Nowy użytkownik
- Dołączył
- 04.05.2016
- Postów
- 2
-
05-05-2016, 21:25 #4
-
05-05-2016, 20:35 #5Użytkownik
- Dołączył
- 02.05.2015
- Postów
- 88
Napiszę coś banalnie prostego: skręcasz wtedy, kiedy skręcasz a nie wtedy kiedy opuszczasz jakieś skrzyżowanie. Z ronda to nie zawsze w prawo. W prawo pojadę wtedy, kiedy zmienię kierunek jazdy w prawo a zawrócę wtedy, kiedy zawrócę. Typ skrzyżowania, oznakowanie, sygnalizacja świetlna, warunki atmosferyczne, natężenie ruchu - nie maja tutaj znaczenia.
Na skrzyżowaniu skręcenie w prawo polega na skręceniu w drogę poprzeczną, co można wywnioskować choćby z art. 26 ust 2 lub art. 27 ust 1a.
Czyja będzie wina? Gdyby to było wiadome przed kolizją, to jedni zaczęliby polować na drugich
Od ustalania tego problemu mamy nasze wspaniałe sądy.
-
06-05-2016, 21:12 #6Użytkownik
- Dołączył
- 25.10.2014
- Postów
- 72
Znak C-12 'mówi' że na tym skrzyżowaniu (za tym znakiem) ruch odbywa się wokół wyspy (widocznej za znakiem) w kierunku wskazanym. Skrzyżowaniem tu, który ten znak opisuje jest ten konkretny wjazd i odcinek jezdni przy wskazanej wyspie (patrz definicja skrzyżowania). Jadąc wokół wyspy dojeżdżamy do innego skrzyżowania, gdzie mamy wybór jazdy w lewo (wokół) i w prawo (zjazd). Art 22 jednoznacznie opisuje jak w/w manewry należy wykonać - jadąc w lewo to przy wyspie + lewy migacz, jadąc w prawo to przy prawej krawędzi z prawym migaczem. To cała filozofia 'ronda'.
-
06-05-2016, 22:00 #7
-
07-05-2016, 06:03 #8Użytkownik
- Dołączył
- 25.10.2014
- Postów
- 72
Nie ma wątpliwości, że znak C-12 dotyczy tylko skrzyżowania, przy którym stoi bo pozostałe skrzyżowania (wjazdy) mają znaki swoje. Jedno co ich łączy to wyspa, która skrzyżowaniem nie jest, bo nie jest jezdnią. To, że jadąc wokół, mijamy kolejne skrzyżowania,widać zwłaszcza wtedy, gdy na wjeździe stoi TYLKO znak C-12 i pojazd nadjeżdżający z prawej ma pierwszeństwo. To miejsce na drodze spełnienia wszystkie warunki z definicji... A że SUMA tych skrzyżowań daje kierowcy obraz RONDA mylonego z SoRO, jest już sprawą pozaprawną.
-
08-05-2016, 09:45 #94. droga twarda – drogę z jezdnią o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej lub brukowcowej oraz z płyt betonowych lub kamienno-betonowych, jeżeli długość nawierzchni przekracza 20 m; inne drogi są drogami gruntowymi;Zaznacz na poniższym obrazku powierzchnię każdego skrzyżowania i drogę pomiędzy nimi. Zmierz długość tej drogi i jeśli Ci wyjdzie, że nie ma 20 m , to nie jest, w świetle PoRD, drogą, a co za tym idzie, nie może tworzyć skrzyżowania.14. skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia...
https://goo.gl/maps/gvDHHKcrhq62
-
08-05-2016, 12:47 #10Użytkownik
- Dołączył
- 25.10.2014
- Postów
- 72
To jest przecież demagogia! Jeśli ja nie wyjeżdżam z pola/lasu i ostatnie kilka minut jechałem po drodze twardej a widzę inną drogę, która z którejś strony łączy się z moją i nie prowadzi/wychodzi na/z pole czy posesję, albo moja się rozwidla, to oznacza, że to jest skrzyżowanie i nie muszę wysiadać z auta by to sprawdzać. Dlaczego niby powierzchnie różnych skrzyżowań nie miałyby mieć części wspólnej?... Poza tym z łatwością podam przykłady rond, gdzie wjazdy na nie, są od siebie baardzo oddalone.







Bookmarks