Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    18.01.2018
    Postów
    13

    Rondo i kierunkowskaz



    Heja!

    Nie znalazłem takiego tematu, a sądziłem, że się powinien pojawić. Chyba, że miał nieoczywisty tytuł...

    Do rzeczy. Uczono mnie, że na rondzie daje się tylko kierunkowskaz w prawo i tylko przy zjeździe (wyjątkiem jest zmiana pasa na rondzie z wieloma pasami - wtedy kierunkowskazy się daje standardowo). Tymczasem od osoby zdającej prawo jazdy kilka lat temu usłyszałem, że trzeba teraz dawać kierunkowskaz w lewo od razu przed wjazdem na rondo w przypadku "skrętu" w lewo. To samo potwierdził (przez osobę trzecią) instruktor prawa jazdy wczoraj.

    Czy ktoś mógłby wskazać jak to faktycznie jest? Z odniesieniem do konkretnych przepisów. Internety są tutaj podzielone...

  2. #2
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,337


    Hej.
    Były już takie tematy i były one przyczyną wielu sprzeczek
    Ktoś Ci dobrze powiedział i teraz pytanie czy zechcesz się przestawić na taką prawidłową jazdę z godną z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym
    Art.22 ust.5. K.D.
    "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany
    kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu
    manewru."
    Zdania niestety na ten temat są podzielone, choć sprawa jest bardzo prosta. Jest też wielka wrzawa dotycząca wyroków sądu w tej kwestii. Odpowiedzią na Twoje pytanie niech będzie wyżej zacytowany przepis.
    Pozdrawiam.

  3. #3
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    18.01.2018
    Postów
    13


    Właśnie w międzyczasie sobie poczytałem i dotarłem do tego wyroku. I:

    W oświadczeniu sądu czytamy: "Nie ma racji skarżąca, że egzaminowany popełnił dwukrotnie błąd przy wykonywaniu polecenia skrętu w lewo na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Dojeżdżając do ronda egzaminowany nie wykonywał bowiem manewru zmiany kierunku jazdy. W tych warunkach zasygnalizowanie tego manewru lewym kierunkowskazem nie było wymagane".
    Skoro więc sąd orzeka, że przy wjeździe na rondo nie zmienia się kierunku jazdy, to zacytowany przez Ciebie przepis nie ma zastosowania.

  4. #4
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,337


    Po pierwsze, to wyrok jest w konkretnej sprawie i nie wiemy jaki był to rodzaj skrzyżowania o ruchu okrężnym, jaka była tam organizacja ruchu.
    Po drugie, bardzo dziwią mnie te wyroki.
    Po trzecie. Na jakiej podstawie jest stwierdzenie, że:"egzaminowany nie wykonywał manewru zmiany kierunku jazdy"? Przepraszam bardzo, a co wykonywał egzaminowany? Jaki wykonywał manewr?
    Po czwarte. Nie wiem ilu jest egzaminatorów w tym akurat WORD. Może 30....może 40...
    Moje pytanie brzmi: Kto ma rację? 30 egzaminatorów, którzy wymagają od egzaminowanych kierunkowskazu, czy "jeden sąd", który nie chce kierunkowskazu?
    Po piąte. Kto ma lepszą wiedzę w dziedzinie przepisów ruchu drogowego, sąd, czy 40 egzaminatorów.
    Trochę to przykre, że w tak prostej sprawie mamy takie kontrowersje.

  5. #5
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    18.01.2018
    Postów
    13


    Jestem laikiem, zwykłym kierowcą, ale postaram się odnieść do Twoich stwierdzeń. I żeby nie było, nie piszę tego żeby się spierać, czy udowadniać swoje racje, po prostu chciałbym ustalić jak należy jeździć w odniesieniu do aktualnych przepisów.

    Cytat Napisał ksu Zobacz post
    Po pierwsze, to wyrok jest w konkretnej sprawie i nie wiemy jaki był to rodzaj skrzyżowania o ruchu okrężnym, jaka była tam organizacja ruchu.
    Moją wiedzę czerpię wyłącznie z artykułów na ten temat. Wjazd na skrzyżowanie o ruchu okrężnym z ze znakiem A-7.

    Cytat Napisał ksu Zobacz post
    Po trzecie. Na jakiej podstawie jest stwierdzenie, że:"egzaminowany nie wykonywał manewru zmiany kierunku jazdy"? Przepraszam bardzo, a co wykonywał egzaminowany? Jaki wykonywał manewr?
    Wjazdu na skrzyżowanie (o ruchu okrężnym). Ale to pytanie do sądu.

    Cytat Napisał ksu Zobacz post
    Po czwarte. Nie wiem ilu jest egzaminatorów w tym akurat WORD. Może 30....może 40...
    Moje pytanie brzmi: Kto ma rację? 30 egzaminatorów, którzy wymagają od egzaminowanych kierunkowskazu, czy "jeden sąd", który nie chce kierunkowskazu?
    To jest akurat oczywiste. Rację ma zawsze sąd. Tak działa państwo prawa. Zakładam, że wyrok nie został wydany na podstawie widzimisię jednego sędziego, tylko pewnie po jakichś konsultacjach z ekspertami. Skoro sąd uznał, że tak należy to prawo interpretować, to tych 30-40 egzaminatorów powinno się dostosować.
    Btw, czytałem, że to już drugi taki wyrok, więc zamiast „jeden sąd” mamy już „dwa sądy”

    Cytat Napisał ksu Zobacz post
    Po piąte. Kto ma lepszą wiedzę w dziedzinie przepisów ruchu drogowego, sąd, czy 40 egzaminatorów.
    J.w.

    Cytat Napisał ksu Zobacz post
    Trochę to przykre, że w tak prostej sprawie mamy takie kontrowersje.
    To prawda. Powinno to być jasno uregulowane, to nie takie trudne.

    Ale na razie mamy tylko spór jakich wiele. Więc może żeby dobić do brzegu: czy są inne przepisy, które mogłyby regulować używanie kierunkowskazów w takim przypadku?
    I pytanie bonusowe: czy w ciągu ostatnich 18 lat (od tylu mam prawo jazdy) coś się zmieniło w przepisach w tym zakresie? Czy tylko zmieniła się interpretacja egzaminatorów?

  6. #6
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    18.01.2018
    Postów
    13


    Jeszcze takie coś znalazłem, jest szansa, że coś się zmieni: http://moto.pl/MotoPL/7,88389,231494...unkowskaz.html

  7. #7
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,337


    roocik napisał:
    ...po prostu chciałbym ustalić jak należy jeździć w odniesieniu do aktualnych przepisów.
    Zgodnie z aktualnymi przepisami, o których napisałem wyżej
    Wjazd na skrzyżowanie o ruchu okrężnym z ze znakiem A-7.
    Nie o to mi chodziło. Chodziło mi o geometrię tego skrzyżowania, oznakowanie poziome lub jego brak, rodzaj/odmiana skrzyżowania o ruchu okrężnym, ilość wlotów na skrzyżowanie itp.
    Moją wiedzę czerpię wyłącznie z artykułów na ten temat.
    Nie lepiej wiedzę czerpać z aktów prawnych? Ustawy i aktów wykonawczych do ustawy?
    Wjazdu na skrzyżowanie (o ruchu okrężnym).
    Nie ma takiego manewru ale ok. To jak już wjechał na to skrzyżowanie, to w jakim kierunku się poruszał? Prosto, w lewo, a może w prawo?
    To jest akurat oczywiste. Rację ma zawsze sąd.
    Zawsze? A słyszałeś o apelacji? Sąd pierwszej instancji uznał tak, a są drugiej instancji wydał odmienny wyrok. Więc nie zawsze.
    Zakładam, że wyrok nie został wydany na podstawie widzimisię jednego sędziego, tylko pewnie po jakichś konsultacjach z ekspertami.
    Pewnie z tymi samymi od wypadku Pani Premier
    Skoro sąd uznał, że tak należy to prawo interpretować, to tych 30-40 egzaminatorów powinno się dostosować.
    30- 40 ekspertów kontra powiedzmy 5 ekspertów z sądu
    Dalej przemawia jak dla mnie większość.
    Btw, czytałem, że to już drugi taki wyrok, więc zamiast „jeden sąd” mamy już „dwa sądy”
    Mogę doliczyć kolejnych 30 egzaminatorów z innego wordu ale nie o to chodzi.
    J.w.
    Ja uważam inaczej
    To prawda. Powinno to być jasno uregulowane, to nie takie trudne.
    Ależ jest to jasno uregulowane. Zacytowałem Ci przepis. Znawcy rond wybiórczo stosują przepisy. Przepisowo skręcają na rondzie w lewo z lewego pasa, ale już bez kierunkowskazu. Jeden przepis z art.22 K.D. stosują, ale już drugiego nie? Dlaczego?
    czy są inne przepisy, które mogłyby regulować używanie kierunkowskazów w takim przypadku?
    Tylko przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym.
    I pytanie bonusowe: czy w ciągu ostatnich 18 lat (od tylu mam prawo jazdy) coś się zmieniło w przepisach w tym zakresie? Czy tylko zmieniła się interpretacja egzaminatorów?
    Przełomową datą dotyczącą nie używania i używania kierunkowskazów na rondzie (skrzyżowaniu z ruchem okrężnym, a później skrzyżowaniu o ruchu okrężnym) była data 1 stycznia 1984 r. Do 31 grudnia 1983 r. nie wolno było używać kierunkowskazów, a od 1 stycznia 1984 r. wszedł obowiązek używania kierunkowskazów na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Były to jednak takie czasy kiedy aż tak bardzo nie wnikano w zmianę przepisów i zwykło się jeździć prawem zwyczajowym, a nie wg. obecnego stanu prawnego, aż do momentu kiedy ktoś powiedział: "to jest niezgodne z przepisami" I wtedy się wszystko zaczęło.
    Podsumowując. Aby zrozumieć dlaczego kiedyś jeździło się bez kierunkowskazów (było to zgodne z przepisami), a dlaczego teraz należy ich używać(jest to zgodne z przepisami) należałoby cofnąć się o jedną ustawę o ruchu drogowym wstecz i do Rozporządzenia Ministrów... które obowiązywało przed ustawą z 1983 r.
    Zachęcam do poczytania lektury i wszystko się wyjaśni.
    Odradzam czytania artykułów z internetu.
    Tym samym zachęcam do jazdy zgodnej z przepisami ustawy, a nie z wyrokiem sądu
    Decyzję pozostawiam Tobie.
    Tyle mojego.
    Pozdrawiam.

  8. #8
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    18.01.2018
    Postów
    13


    Cytat Napisał ksu Zobacz post
    Nie lepiej wiedzę czerpać z aktów prawnych? Ustawy i aktów wykonawczych do ustawy?
    Chodziło mi o to, że wiedzę na temat tej rozprawy sądowej czerpię z artykułów w internetach, nie na temat przepisów oczywiście.

    A wyrok sądu jest już prawomocny, po wszelakich apelacjach, więc nadal upieram się, że rację ma sąd (ten ostatni), a nie 40 czy nawet 400 instruktorów/egzaminatorów (w tej konkretnej sprawie).

  9. #9
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,337


    Tylko że w naszym kraju nie ma precedensu.

  10. #10
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    04.05.2018
    Postów
    10


    Nasz kraj pod tym względem jest bardzo dziwny według mnie

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 7

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •