Kiedy należy włączać kierunkowskaz?

Tzn. oprócz zmiany pasa ruchu, zawracana, skrętu, wymijania, omijania, kiedy ? Czy podczas włączania się do ruchu z pobocza oznaczonego linią przerywaną (P7-a) też?? Bo jak tej linii nie ma to rozumiem - jeden pas ruchu i wtedy nie.

Drugie pytanie - rondo. Dlaczego nie włącza się lewego kierunku przed wjazdem na rondo jeżeli zamierza się skręcić w lewo?? Czy wynika to z nakazu jazdy w prawo??

Z góry dzieki