Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
Temat: kierunkowskaz ???
-
08-07-2013, 09:00 #1Nowy użytkownik
- Dołączył
- 04.12.2012
- Postów
- 10
kierunkowskaz ???
Witam,
No i mam kolejny nurtujący mnie problem, co przepisy mówią w takiej sytuacji:
Sytuacja jak na zdjeciach czyli rozjazd (wjazd na estakadę oraz jazda dołem)
Czy jadąc środkowym pasem włączamy lewy kierunkowskaz chcąc wjechać na estakadę ??
Moja interpretacja jest taka żeby nie włączać bo jest to zajmowanie pasa ruchu a przy zajmowaniu pasa ruchu kierunkowskazu się nie włącza, nie ma żadnej przerywanej linii żeby była jakakolwiek zmiana pasa ruchu, czy dobrze myślę?
Z góry dzięki za wszelkie wyjaśnienia
Arek
-
08-07-2013, 10:07 #2Od dawna na forum
- Dołączył
- 14.11.2010
- Mieszka w
- DZG
- Postów
- 732
-
08-07-2013, 10:47 #3Nowy użytkownik
- Dołączył
- 19.05.2013
- Postów
- 6
-
08-07-2013, 10:55 #4Nowy użytkownik
- Dołączył
- 04.12.2012
- Postów
- 10
-
08-07-2013, 11:13 #5Nowy użytkownik
- Dołączył
- 04.12.2012
- Postów
- 10
A żeby temat urozmaicić jadą cdalej za estakadą kilometr jest następna, która wygląda następująco:
I tu jak najbardziej chcąc wjechać na estakadę właczam kierunkowskaz, jest niebieska tablica informująca o zmianie pasa ruchu jest linia przerywana którą przekraczamy tutaj właczam i wg. mnie słusznie ???
-
08-07-2013, 19:43 #6Od dawna na forum
- Dołączył
- 02.01.2013
- Postów
- 345
ja uważam by włączać na moment gdyż mamy znaki a gdzie znak tam i kierunkowskaz ale to moja teoria. (podobnie jak w przypadku C2-nakaz jazdy w prawo) Bo jeśli nie włączymy kierunku wjeżdżając na wiadukt (pierwszy obrazek) to czemu mielibyśmy go włączać jadąc w dół czy prosto? a no by poinformować kogoś gdzie pojedziemy lecz ja uczę by to był to bardzo krótki ok 3 s sygnał. lecz dodaję że nie jest błędem jesli go nie wlączymy. więc sam przyznam że mam braki w tym temacie
Ostatnio edytowane przez viko ; 08-07-2013 o 19:46
-
11-07-2013, 07:59 #7Nowy użytkownik
- Dołączył
- 04.12.2012
- Postów
- 10
No to odpowiedz na własne moje pytanie (Z pewnego źródła Krakowski MORD):
po pierwsze, w przypadku rozwidlenia drogi nie należy mówić o zajmowaniu
pasa ruchu. Pojęcie to jest adekwatne jedynie w przypadku kończenia manewru
zmiany kierunku jazdy na przecięciu albo połączeniu dróg - w przypadku, w
którym do rozpoczynania skrętu właściwym był tylko jeden pas ruchu
(obojętnym jest, czy jest on znaczony, czy nieznaczony), a po skręcie
napotykamy na jezdni więcej niż jeden pas ruchu (obojętnym jest, czy są one
znaczone, czy nieznaczone). Oczywiście zajęcie danego pasa ruchu (bez
używania kierunkowskazu) możliwe jest tylko w przypadku obrania i
kontynuowania manewru odpowiednim torem jazdy.
Odnosząc się bezpośrednio do wskazanych przez Pana przypadków, w
obydwu (zgodnie ze wskazaniami kierunków na znakach uzupełniających - F)
lewy kierunkowskaz dla wjeżdżających na estakady, a bez kierunkowskazu dla
jadących obok estakad.
Czyli temat myślę do zamknięcia.
-
11-07-2013, 14:23 #8Od dawna na forum
- Dołączył
- 02.01.2013
- Postów
- 345
-
11-07-2013, 14:42 #9Od dawna na forum
- Dołączył
- 02.01.2013
- Postów
- 345
Lecz w sytuacji jak na obrazku 1, to znak poziomy prowadzi nas na wiadukt więc tu bym dostrzegał drogę na wprost i tu można by ewentualnie nie używać kierunku ale bardziej bym zalecał kierunek w jadąc obok, zatem całkiem odwrotnie niż opisujesz wyżej.
Osobiście sygnalizuję zawsze gdzie widzę znak lecz tylko na krótką chwilkę ale podpinam to tylko pod dobre zwyczaje.
Ostatnio edytowane przez viko ; 11-07-2013 o 14:48


Odpowiedź z cytatem

Bookmarks