Pokaż wyniki od 31 do 39 z 39
Temat: tramwaj
-
30-01-2016, 15:51 #31Użytkownik
- Dołączył
- 02.05.2015
- Postów
- 88
Zastanawia mnie jeszcze pewna (pozorna?) rozbieżność w przepisach. Mianowicie zgodnie z rozporządzeniem w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego:Natomiast w ustawie PoRD w art. 130 ust. 3a czytamy:§ 2. 1. Do ewidencji wpisuje się kierowcę, który kierując pojazdem silnikowym lub motorowerem, dopuścił się naruszenia przepisów ruchu drogowego, zwanego dalej „naruszeniem”.Stąd moje pytanie, czy zastrzeżenie w postaci treści z ust. 3a nie powinno być powtórzone we wspomnianym rozporządzeniu?3a. Przepisy ust. 1–3 stosuje się do osób posiadających pozwolenie do kierowania tramwajem.
-
07-02-2016, 11:37 #32Użytkownik
- Dołączył
- 02.05.2015
- Postów
- 88
Viko, jako że jesteś motorniczym mam takie pytanie. Jak wygląda sprawa z napędem całego tramwaju? Czy napęd znajduje się tylko w pierwszym wagonie czy także w pozostałych? Chodzi mi zarówno o modele sprzed 20 lat jak i modele nowoczesne.
Tak się zastanawiam, czy tramwaj rozumieć należy jako zespół pojazdów łącznie czy jako pojazd ciągnący w tym pojeździe. A ma to znaczenie w związku z uprawnieniami, które daje pozwolenie na kierowanie tramwajem.
-
07-02-2016, 12:22 #33
To zależy od tego czy masz wagon doczepny czynny, czy wagon doczepny bierny. Możemy też mieć tramwaj- jako pojedynczy pojazd, jak również zespół tramwajowy.
Moim zdaniem jest możliwość aby napęd był w jednym wagonie, jak i np. w dwóch (zależy to od wagonów), ale niech wypowie się Viko, On jest najbardziej zorientowany w tym temacie.
-
07-02-2016, 12:57 #34
Nie ma znaczenia gdzie sie napęd znajduje..
Obecnie jak patrzysz na tramwaj to nie widać "podziału" na wagony - czy ma 10 m czy 40 to jest "jeden"..
Starsze oczywicie były zestawami, ciągnik i wagon/y ..
Nie zawsze jest dwukabinowy - jeśli jeździ w kółko i ma na końcach trasy pętle to drzwi nawet ma z jednej tylko strony. A są "obustronne" też..
PnKT daje mozliwość keirowania wszystkim co jest tramwajem - widziałes kategorię uprawnień "tramwaj" + E ?? Bo chyba o to ci chodzi..
Trochę ciekawych informacji jest na Wikipedii..
-
07-02-2016, 16:06 #35Użytkownik
- Dołączył
- 02.05.2015
- Postów
- 88
Dzięki @ksu za nakierowanie.
P.S. Już nie ma wagonów doczepnych, tylko są tramwaje doczepne (prawo troszkę drgnęło do przodu).
Jakby ktoś sobie życzył szczegółów: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU19990880993
Jako ciekawostkę dodam, że w ustawie PoRD zmieniono i przeniesiono dyspozycję do tego rozporządzenia (dawniej był to art. 66 ust. 5 a teraz jest art. 85 ust. 2 pkt 1)
-
07-02-2016, 19:07 #36
-
07-02-2016, 22:09 #37Użytkownik
- Dołączył
- 02.05.2015
- Postów
- 88
Bo zły link wkleiłem - ale po metryczce łatwo dojść klikając na "uchylenia wynikające z" a później odpalając akt też uchylony i klikając w jego metryczkę na "akty uchylające".
A tak przy okazji to jakiś czas temu zrobiłem sobie bibliotekę wszystkich rozporządzeń od PoRD i wyszło 79... nie pamiętam jaka jest oficjalna ilość.
-
10-02-2016, 15:30 #38Od dawna na forum
- Dołączył
- 02.01.2013
- Postów
- 345
-
11-02-2016, 20:23 #39Użytkownik
- Dołączył
- 02.05.2015
- Postów
- 88


Odpowiedź z cytatem


Bookmarks