Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Hybrid View

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    02.07.2015
    Postów
    1

    Przeładowany samochód



    Witam,

    jeżdżę zawodowo autem dostawczym (Peugeot Boxer), na trasie którą mam dostać samochód jest ładowany na maxa, na oko jest przeładowany, ale stwierdzić tego nie mogę, auta nie są ważone przed wyjazdem a w papierach nie ma podanej wagi ładunku, samochód jest plombowany. Czy w razie zatrzymania przez ITD i zważenia pojazdu, i gdyby był przeładowany to odpowiadam za to ja jako kierowca czy ten kto załadował, zaznaczam że samochód jest plombowany. Dziękuję

  2. #2
    Użytkownik
    Dołączył
    02.05.2015
    Postów
    88


    Moim zdaniem odpowiada za to zarówno kierujący jak tez właściciel(ewentualnie w jego imieniu kierownik jednostki zajmującej się logistyką przewozów). To Ty przewozisz ładunek, który przekracza dopuszczalną ładowność/masę całkowitą pojazdu. Ty sprawdzasz stan pojazdu (czy masz sprawne światła), Ty dopierasz prędkość w zależności od obciążenia ładunkiem. Chyba że posiadasz wymagane dokumenty, poświadczające o zaplombowanym ładunku. Jeżeli wynika z nich, że wszystko jest okej, to będziesz zwolniony z odpowiedzialności za wykroczenie.

    Polecam lekturę Kodeksu Wykroczeń w zakresie art. 95-96.

  3. #3
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    07.03.2016
    Mieszka w
    Anglia
    Postów
    20


    Też mi się wydaję, że Ty jako kierowca jesteś odpowiedzialny za wagę ładunku... wiadomo, szef zawsze ciśnie żeby brać ładunek i jak najwięcej, wtedy znowu on powinien odpowiadać za ewentualny mandat...

  4. #4
    Użytkownik
    Dołączył
    02.05.2015
    Postów
    88


    Tu nawet nie chodzi tylko o masę ładunku a o szereg uregulowań związanych z procedurą załadunku, która ma wpływ na b.r.d. i b.h.p. Tych szczególnych kwestii nie reguluje wprost ani ustawa PoRD ani wydelegowane od niej rozporządzenia. Jest coś takiego jak prawo przewozowe.

    Dla przykładu: http://www.transportoweprawo.pl/2012...ec-przewoznika

    Relacje przewoźnik - nadawca mogą być ustalone w ramach pewnej dowolności w umowie. O formie tej umowy (odpowiedzialność za towar i jego załadunek vs odpowiedzialność za przewóz ładunku) można w skrócie dowiedzieć się z listu przewozowego. Z tego co pamiętam, istnieje nawet taka forma przewozu, w ramach którego kierujący (a więc najniższe "ogniwo" przewoźnika) nie bierze w ogóle odpowiedzialności za ładunek. Dostaje jedynie list przewozowy, na którym znajdują się podstawowe informacje, np. rodzaj towaru(ładunku), masa, rodzaj opakowań, dane nadawcy, dane firmy ładującej.

    Temat oczywiście jest ciekawy, ale ze względu na obszerność poruszanej materii ma niewiele wspólnego z prawem o ruchu drogowym.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •