Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Upał a rozwaga rodziców małych dzieci


26 Lip. 2013

Przed nami weekend o temperaturze do 37 stopni w cieniu. To na tyle dużo, że wielu rzeczy nie wolno robić. Nie wolno na przykład zostawiać dzieci w samochodach. Mogą stracić przytomność, może dojść do obrzęku mózgu i śmierci. Temperatura, słońce i brak wymiany powietrza sprawiają, że samochód zamienia się w piekarnik. Piekarnik, który może doprowadzić młody organizm do śmierci.

Gdy temperatura ciała dziecka zaczyna wzrastać do 40 st. C, przestają funkcjonować jego narządy wewnętrzne. Z powodu przegrzania, w pierwszej kolejności, zostaje uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy.


Wewnątrz auta zaparkowanego na słońcu w upalny letni dzień temperatura może dojść nawet do 90°C. Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki w samochodzie. Temperatura ciała dziecka wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka. Z danych analizowanych przez Uniwersytet w San Francisco wynika, że ponad 50% przypadków śmiertelnych w takich sytuacjach spowodowanych jest przez zapomnienie dorosłych.


Co robić, żeby nie zapomnieć o dziecku na tylnym siedzeniu samochodu?
- połóż coś ważnego - torbę, aktówkę, komórkę, plakietkę firmową na tylnym siedzeniu tak, żebyś musiał tam zajrzeć, zanim wysiądziesz

- trzymaj na foteliku dziecka jaskrawo kolorową maskotkę i przesadzaj ją do przodu, kiedy w foteliku jest dziecko - to przypomni ci, że fotelik jest zajęty przez dziecko.

- poproś, żeby opiekunka albo przedszkolanka zadzwoniła do ciebie po 10 min, jeśli twoje dziecko nie przyjechało na miejsce na czas.

- zawsze, kiedy parkujesz - za każdym razem - otwórz tylne drzwi, żeby upewnić się, że nikogo tam nie zostawiłeś.

Bez względu na to, czy wybieramy się w godzinną trasę do rodziny czy na długą wakacyjną wyprawę, zadbajmy o to, by jazda w gorący dzień była bezpieczna dla maluszka.
- warto zamontować osłonki na szybach samochodu, chroniące niemowlę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych albo powiesić w oknie tetrową pieluszkę.
- Korzystajmy z nawiewów. Nie powinny być skierowane na dziecko, ale na sufit. W czasie jazdy uchylajmy okna, najlepiej po przekątnej, by uniknąć przeciągu.
- Róbmy przerwy w podróży. Co 1,5 godziny wyjmijmy dziecko z auta i pozwólmy mu odpocząć w cieniu. Maluch zapięty w foteliku może mieć spocone plecki - to dobry czas na przewinięcie go i przebranie. Na postoju należy nakarmić malucha i podaćj mu coś do picia. Zawsze parkujmy w cieniu.


Każdy, kto zobaczy dziecko zamknięte w samochodzie w ciepły dzień na słońcu, musi natychmiast zainteresować się sytuacją, rozbić szybę auta i wyjąć uwięzione dziecko, gdy okaże się to konieczne oraz powiadomić odpowiednie służby dzwoniąc pod numer 112. Pamiętajmy, że dziecko w takiej sytuacji jest zdezorientowane na skutek wysokiej temperatury, zwykle nie płacze i nie próbuje samo wydostać się z samochodu.

Odpowiedzialność cywilna - dlaczego potrzebujemy ubezpieczeń OC?
Kupując samochód powinniśmy wiedzieć, że mamy obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC. OC to popularny skrót oznaczający odpowiedzialność cywilną. W przypadku ubezpieczenia OC komunikacyjnego - mówimy o...
Pytania egzaminacyjne ponownie jawne
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i ośrodki szkolenia kierowców przeżywają kryzys. Liczba kursantów zmniejszyła się w niektórych województwach nawet o 50-60 proc. Polacy masowo przekładają decyzję o...
Zobacz także podobne wiadomości