Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Kierownica dla niepełnosprawnych


20 Mar. 2014

Jednym z warunków prowadzenia samochodu przez osobę niepełnosprawną jest stały kontakt z kierownicą, nie może tak się zdarzyć, że przy wykonywaniu manewrów kierowca puszcza w jakimś momencie kierownicę.

Spełnienie takiego warunku umożliwia dodatkowy uchwyt na kierownicy.
 

 

Jak widać na podstawie zdjęcia, tylko umownie nazywany "gałką".

Dobór kształu zależy od stopnia, rodzaju niepełnosprawności kierowcy i jego możliwości manualnych.

Przy ograniczonych zdolnościach manualnych, np. przy tetraplegii lub paraplegii uchwyt może posiadać inny kształt.

 

 

W rzeczywistości uchwyty te są wykonane estetycznie (włącznie z wykończeniem skórą) a ponadto wykorzystywane do umieszczania na nich lub tuż obok różnych przycisków i wyłączników umożliwiających prowadzenie pojazdu.

Chodzi o to aby umożliwiać ich obsługę, a właściwie urządzeń nimi sterowanych bez odrywania ręki od kierownicy.
Na rynku dostępne są zarówno same gałki oraz tzw. tetraplegik (dostosowywany również na indywidualne zamówienie).

 

Niektóre zachodnie firmy wyprodukowały nawet uchwyty demontowalne na podobnej zasadzie jak szybkozłączki. Pozwala to na demontaż uchwytu, jeśli niepełnosprawny kierowca korzysta z pomocy kierowcy, któremu taki uchwyt nie jest potrzebny.

 

Przy kierownicach wykonywanych obecnie z miękich materiałów, wskazane jest aby obejma, na której jest mocowany uchwyt była stosunkowo szeroka. Zapobiega to przecinaniu plastiku lub skóry, którą jest pokryta kierownica.


Stosowanie tej zasady w połączeniu z odpowiednio dobranym uchwytem na kierownicy zapewnia bezpieczne prowadzenie samochodu, zwłaszcza przy wykonywaniu manewrów połączonych z wieloma obrotami kierownicy.

 

 

 

Mandat za złe parkowanie
Mandat za złe parkowanie, blokada kół lub odholowywanie pojazdu. Wszystko przez nieprawidłowe zaparkowanie auta. Ale nieprawidłowo, czyli jak? Zastanawialiście się dlaczego zdarza się, że na "drodze...
Jak dobrać oprzyrządowanie do samochodu dla ON?
"Z samochodem dla niepełnosprawnego jest jak z wózkiem inwalidzkim: kiepsko dopasujesz - kiepsko pojedziesz". Prowadzenie samochodu ułatwiają specjalne urządzenia. Na rynku są dostępne pojazdy z oryginalnym...
Zobacz także podobne wiadomości