Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Opony szerokie czy wąskie?


13 Lis. 2013

Wielu kierowców podczas zakupu swego nowego ogumienia staje przed dylematem – czy postawić na opony szerokie czy wąskie? Ich wybór będzie uzależniony od auta, pory roku, a także preferowanego stylu jazdy.

 

Różnica między oponami szerokimi i wąskimi

Często kierowcy powtarzają, że w letnich warunkach większa szerokość opony wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Jest to z jednej strony prawda, jednak z drugiej strony każdy typ opony posiada swe zalety oraz wady. Warto prześledzić sprawowanie się obu typów ogumienia w warunkach letnich w kilku najważniejszych kategoriach.

  • Hamowanie – szersze opony zapewniają znacznie lepszą przyczepność na nawierzchni, także podczas zakrętów. Dodatkowo skracają drogę hamowania na suchym i mokrym podłożu.
  • Aquaplaning – pod względem odprowadzania wody poprzez rowki o wiele lepiej wypadają opony węższe, dzięki czemu zwiększają poziom bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni, zwłaszcza podczas deszczu.
  • Opór toczenia – wąskie opony generują mniejsze opory toczenia, co wpływa na niższe spalane paliwa oraz ich zużycie w czasie jazdy.
  • Komfort jazdy – kierowcy stawiający na węższe opony mogą odczuwać znacznie lepszy komfort w czasie jazdy oraz większe wytłumienie dźwięków.


Różnica w cenie ogumienia

Opony o szerszym bieżniku są droższe od swych węższych odpowiedników, a dodatkowo cena za felgi pasujące do kół również jest w tym przypadku większa. Nie można zapominać także, że węższe opony to mniejsze spalanie paliwa, które w skali całego roku może się przełożyć nawet na kilkaset złotych oszczędności! Wyższa cena nie powinna jednak odstraszyć osób, które preferują szybszą jazdę po suchej nawierzchni, a także bardziej „drapieżny” wygląd samochodu.

Jakie ogumienie w sezonie zimowym?

Już od wielu lat powszechnie w okresie zimowym stosuje się węższe opony, które zapewniają większe bezpieczeństwo na zaśnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Choć niektórzy producenci próbują wprowadzić na rynek szersze opony zimowe, to jednak zapewniają one dobrą przyczepność wyłącznie na śniegu, podczas gdy zimą spotykamy się z wieloma rożnymi sytuacjami na drodze. W związku z tym opony zimowe, których bardzo szeroki wybór znajdziesz w sklepach internetowych, np. Oponeo.pl, powinny być przez ciebie wybierane wyłącznie w węższych rozmiarach.

Bezpłatne badania świateł samochodowych
W okresie jesienno-zimowym szybko zapadający zmrok i ograniczona widoczność wymagają od kierującego pojazdem wzmożonej uwagi i umiejętności za kierownicą. W takich warunkach kluczowego znaczenia nabiera...
"Czytamy" opony
Wszystkie podstawowe dane opony można znaleźć, czytając po prostu, co jest napisane na jej boku (lub ściance bocznej). Jeżeli jeszcze nie wiesz jak "czytać" taką informację to zapraszamy do zapoznania się z...
Zobacz także podobne wiadomości