Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Akumulator zimą


16 Gru. 2014

Niskie temperatury, śnieg i zimny wiatr nie stanowią sprzyjającej aury dla żadnego pojazdu. Szczególnie gdy parkujemy na podwórku. Dopóki akumulator jest w pełni sprawny, nie mamy większych kłopotów. Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy odpalenie samochodu staje się niemożliwe. Jak więc dbać o akumulator zimą? O czym należy pamiętać aby utrzymać go w dobrej kondycji?
 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora

Zanim kupimy nowy akumulator, musimy zapoznać z jego parametrami. Najistotniejszym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest bez wątpienia jego pojemność. Gdy będzie ona zbyt mała, możemy się spodziewać, że w najmniej oczekiwanym momencie zabraknie nam prądu w samochodzie. Gdy natomiast kupimy akumulator o wyższej pojemności musimy mieć pewność, że nasz alternator jest odpowiednio dostosowany i będzie w stanie skuteczne doładować baterię.

Pamiętajmy również o wymiarach naszego akumulatora, bowiem może się zdarzyć, że wybrany przez nas model nie będzie chciał się zmieścić w naszym samochodzie. Dlatego przy wyborze należy dobrze przemyśleć gabaryty akumulatora

Jak dbać o akumulator

Problemy z akumulatorem pojawiają się głównie zimą, kiedy temperatury nagle spadają poniżej zera. Mróz potrafi być zabójczy dla baterii i może doprowadzić do jej całkowitego rozładowania. Przy bardzo niskich temperaturach pojemność akumulatora może spaść nawet do 50%.

Nie wszyscy mają możliwość garażowania swoich samochodów, dlatego warto mieć przy sobie odpowiednie kable, które w sytuacji awaryjnej pomogą nam, dzięki uprzejmości innych kierowców uruchomić nasz samochód. Jak to zrobić? Wystarczy w odpowiedniej kolejności podłączyć oba akumulatory. W pierwszej kolejności podłączamy plus naładowanego, następnie plus rozładowanego akumulatora. Podobnie postępujemy z minusami. Takie działania pomogą nam bez większych problemów uruchomić samochód. Oczywiście należy pamiętać, że przy całkowitym rozładowaniu akumulatora nawet pomoc sąsiadów nie pomoże nam uruchomić samochodu.

Jeżeli mamy odpowiedni sprzęt i możemy wyciągnąć akumulator i naładować go w domu za pomocą prostownika lub zanieść go do odpowiedniego fachowca.

Na "prawko" zdaje tylko co trzeci kandydat
Testy na prawo jazdy zdaje dziś średnio 35 proc. kandydatów. Tylko co trzeci z oblanych sprawdza, gdzie popełnił błąd. Egzamin w obecnej formie na prawo jazdy nie uczy bezpieczeństwa na drodze, a kolejne zmiany...
Kolejne zmiany w egzaminie na prawo jazdy
W 2015 i 2016 roku wchodzą nowe przepisy w egzaminie na prawo jazdy. Już niebawem zdający będą musieli jeździć ekologicznie – za zmianę biegu nie wtedy, kiedy trzeba i za brak umiejętności hamowania...
Zobacz także podobne wiadomości