Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Kolejne zmiany w egzaminie na prawo jazdy


18 Gru. 2014

W 2015 i 2016 roku wchodzą nowe przepisy w egzaminie na prawo jazdy. Już niebawem zdający będą musieli jeździć ekologicznie – za zmianę biegu nie wtedy, kiedy trzeba i za brak umiejętności hamowania silnikiem, będą mogli oblać egzamin. Z kolei od 2016 każdy świeżo upieczony kierowca otrzyma tymczasowe prawo jazdy, a swoje kwalifikacje będzie musiał potwierdzić na szkoleniu z techniki jazdy, za które dodatkowo zapłaci.

Od 1 stycznia 2015 zdający egzamin na prawo jazdy będą mieli dwa dodatkowe zadania na teście praktycznym- właściwą zmianę biegów i hamowanie silnikiem. Te wymagania określono mianem eko-drivingu, czyli ekojazdy. Te przepisy mają na celu wyrobienie w młodych adeptach kierownicy umiejętności płynnej jazdy, a także zmniejszenie emisji spalin.

Większe zmiany wchodzą od 1 stycznia 2016 i są już określone w ustawie o kierujących pojazdami, która częściowo obowiązuje od stycznia 2013.

W 2016 roku każdy kto kto zda egzamin kat. B, otrzyma tymczasowe prawo jazdy, a także zielony listek, który będzie musiał obowiązkowo przykleić w widocznym miejscu na samochodzie. Ma od 4 do 8 miesięcy na zdanie dodatkowego godzinnego kursu teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa jazdy w WORD-zie i dwugodzinnego kursu jazdy w praktyce jazdy, który przeprowadzać będą ośrodki doskonalenia techniki jazdy – wyjaśnia Tadeusz Hryniewiecki, dyrektor działu egzaminowania Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Wrocławiu.

W okresie próbnym młody kierowca będzie musiał nie tylko obowiązkowo mieć zielony listek, ale będą na niego nałożone większe ograniczenia prędkości. Osoba w okresie próbnym nie będzie mogła też podjąć pracy jako kierowca.

źródło: gazetawroclawska.pl
 

Akumulator zimą
Niskie temperatury, śnieg i zimny wiatr nie stanowią sprzyjającej aury dla żadnego pojazdu. Szczególnie gdy parkujemy na podwórku. Dopóki akumulator jest w pełni sprawny, nie mamy większych kłopotów. Problem...
Wyjeżdżasz na święta? Uważaj na drodze!
Rozpoczyna się sezon zimowych, świątecznych wyjazdów. Drogi będą zakorkowane. Policjanci jak co roku apelują do kierowców o ostrożność, trzeźwość i zachowanie ograniczenia prędkości. Przed wyjazdem warto...
Zobacz także podobne wiadomości