Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Egzamin praktyczny oraz tabela opłat za egzamin


07 Maj. 2014

Z jakich części składa się egzamin praktyczny na prawo jazdy oraz ile wynoszą opłaty egzaminacyjne po 19.01.2013.

Egzamin praktyczny składa się z dwóch części:
- zadań do wykonania na placu manewrowym przed ośrodkiem egzaminowania oraz
- jazdy w ruchu miejskim.


Na placu manewrowym egzaminator sprawdzi czy potrafimy:

  •     otworzyć pokrywę silnika,
  •     sprawdzić poziom oleju w silniku
  •     sprawdzic poziom płynu chłodzącego
  •     sprawdzic poziom płynu hamulcowego
  •     sprawdzić poziom płynu w spryskiwaczach
  •     pokazać działanie sygnału dzwiękowego
  •     pokazać działanie świateł zewnętrznych

Musimy równiez zadbać o prawidłowe ustawienie fotela, lusterek, zagłówków i zapięcie pasów bezpieczeństwa, a także o sprawdzeniu czy drzwi pojazdu są zamknięte.

Następnie upewniamy się czy mamy możliwość rozpoczęcia jazdy: oceniamy sytuację wokół pojazdu i wykluczamy możliwość spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym.

 

Pozostaje nam płynnie ruszyć z miejsca i wykonać 2 główne zadania na placy manewrowym:

  • jazda pasem ruchu do przodu i tyłu (nie dozwolone jest najeżdżanie na linie, pachołki i tyczki ograniczające pas (nie dotyczy linii wewnętrznych ograniczających i wyznaczających pole zatrzymania pojazdu) oraz
  • ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.

 

OPŁATY ZA EGZAMIN NA PRAWO JAZDY PO 19.01.2013

 

 

W przypadku ponownego przystąpienia do egzaminu:

- zwiększa się o 50% - w przypadku nieprzystąpienia do egzaminu w wyznaczonym uprzednio terminie,
- zmniejsza się o 50% dla opłaty za egzamin praktyczny - jeżeli termin egzaminu teoretycznego i praktycznego wyznaczono na wniosek osoby egzaminowanej, a osoba ta uzyskała negatywny wynik z egzaminu teoretycznego. Zniżka 50% za egzamin praktyczny przysługuje osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie lekarskie z adnotacją, że mogą prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do rodzaju schorzenia i jazda egzaminacyjna odbywa się ich pojazdem. W przypadku gdy na wniosek osoby wyznaczono termin egzaminu łączonego (teoria i praktyka w tym samym dniu), a osoba ta uzyskała negatywny wynik egzaminu teoretycznego to nie może ona przystąpić do egzaminu praktycznego. W celu ponownego przystąpienia do egzaminu, osoba jest zobowiązana do wniesienia pełnej opłaty za egzamin teoretyczny i 50% opłaty za egzamin praktyczny. Opłaty zwiększa się o 50%, gdy na wniosek osoby egzaminowanej w sprawdzeniu kwalifikacji bierze udział dodatkowo egzaminator nadzorujący.

 

Wypadek drogowy. Jak o nim sygnalizować.
Jeżeli uszkodził się nam pojazd lub mieliśmy wypadek i z tego powodu pozostawiliśmy pojazd czy też przyczepę na drodze mamy obowiązek sygnalizować jego obecność przez cały czas postoju.
Komunikat prasowy dotyczący otwarcia POBR
Otwarcie Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Rzetelna i kompleksowa baza danych o zdarzeniach drogowych jest podstawą do identyfikacji głównych problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego. To...
Zobacz także podobne wiadomości