Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Paliwo a VAT


09 Sie. 2012

Przewoźnicy osób niepełnosprawnych nie mogą odliczać VAT od paliwa. W najbliższej przyszłości to się nie zmieni. Samochody przewożące niepełnosprawnych nie mieszczą się w żadnej kategorii pojazdów, które korzystają ze zwolnienia. Nie mają odpowiedniej masy (pojazd przekraczający 3,5 tony) oraz nie wymieniono ich w załączniku dotyczącym samochodów specjalistycznych. A przecież trudno odmówić takiemu pojazdowi specjalistycznego przeznaczenia.

 
- Taki samochód jest zrobiony prawie jak na receptę i to jeden z bardziej specjalistycznych pojazdów na rynku - podkreśla Adam Bartosiewicz, prawnik z kancelarii Bilans.

Przewidywana nowelizacja ustawy o VAT nic tu nie zmieni. Fiskus pozwoli podatnikom na odliczenie całego podatku od nabycia, importu oraz leasingu wszystkich samochodów wykorzystywanych na cele działalności opodatkowanej, ale nie na odliczenie paliwa. W tym zakresie planuje się utrzymanie dotychczasowego stanu prawnego.

Nie będzie można odliczać podatku od paliwa przeznaczonego do aut osobowych, które będą definiowane podobnie jak obecnie. Będzie to pojazd o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Pewne samochody będą jednak wyłączone z pojęcia aut osobowych. Podobnie jak dzisiaj jedną z kategorii pojazdów nieuznawanych za osobowe będą samochody specjalistyczne. Pojazd do przewozu niepełnosprawnych to z pewnością auto, którego nie można używać do celów prywatnych.

- Jeśli zatem jest tylko związany z działalnością opodatkowaną, to powinno istnieć prawo do odliczenia podatku od paliwa - twierdzi Adam Bartosiewicz.

Takie samochody zazwyczaj nie mają bowiem masy większej niż 3,5 tony. Nie spełniają również kryteriów pozostałych wyjątków określonych w ustawie i w załączniku. Okazuje się, że fiskus planuje tylko jedną zmianę w treści załącznika. Nie dotyczy ona jednak pojazdu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, lecz samochodu... pogrzebowego.

Niezbędne wyposażenie pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych to:

* specjalne szyny w podłodze,
* w szynach szybkozłączki z pasami do przypinania wózka,
* specjalny pas biodrowy,
* winda lub podnośnik,
* kierunkowskazy dachowe,
* różnego rodzaju uchwyty.

Natomiast urządzenia w samochodzie pogrzebowym to:

* wózek do wprowadzania trumny,
* ławki,
* wystrój.

 

 

Cztery kółka na wakacjach
Sezon w pełni, zarówno w kalendarzu, jak i w prognozie pogody. Wyruszając samochodem w podróż, musimy być przygotowani, na to, że wszystko się może zdarzyć. Powinniśmy pamiętać o podstawowych kwestiach, nie...
Wyśpij się w domu!
Zasypianie za kierownicą, jest wynikiem zmęczenia – długotrwałe prowadzenie samochodu, brak przerw w podróży, wczorajsza impreza i … 586 wypadków, 117 osób nie żyje, a 877 zostało rannych . Pora dnia,...
Zobacz także podobne wiadomości