Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


1,5 mld zł – budżet na rok 2013 z tytułu mandatów karnych


27 Lis. 2012

W 2013 roku fiskus chce "ściągnąć" z kierowców aż 100 razy więcej pieniędzy niż w tym roku – obwieścił jeden z dzienników. 1, 2 mld zł – tyle zaplanowano w budżecie na rok 2012 z tytułu mandatów karnych. 15,7 mln zł – zaledwie tyle ściągnięto do września tego roku! Kto jest winny tak olbrzymiej różnicy? Nikt, bo Główny Inspektorat Transportu Drogowego wskazuje, że za szacunki odpowiada resort ministra Rostkowskiego a ministerstwo finansów, że winne są ... same fotoradary.

"Dziennik" napisał, że największy problem to przestażałe urządzenia, które robiły zaledwie 7 zdjęć na dobę a ich liczba jest po prostu za mała. To właśnie było powodem zakupu nowego sprzętu do „łapania piratów”, ponadto urządzenia miałyby być „nową jakością” polskich dróg.

O zakupie nowych fotoradarów mówi się od poczatku roku, jednak sprawa nieustannie się przeciąga. Do tak dużych opóźnień doprowadził poślizg spowodowany licznymi odwołaniami w czasie przetargu. W tym momencie budżet stracił kilkaset milionów zł.

 

1,5 mld zł – tyle zaplanowano w budżecie na rok 2013 z tytułu mandatów karnych.

300 szt. – tyle nowoczesnych fotoradarów ma pomóc w uzyskaniu powyższej kwoty. Instaluje je Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Finalnie dysponować ma on siecią 406 takich urządzeń oraz 24 systemami odcinkowego pomiaru prędkości. Część z nich będzie aktywna od połowy 2013 roku.

Czy planowany dochód jest do osiągnięcia? Czy wpisywanie tak ryzykownej kwoty nie będzie kolejną mżonką o nierealnym celu? Resort ministra Rostkowskiego zapenia, że 1, 5 mld zł to wyliczenia ze średniej eksploatacji radarów.

 

Zmiany standardów bezpieczeństwa dla motocykli
Sprawdź w co według polskiego prawa musi być wyposażony motocykl? Jakie nowe standardy bezpieczeństwa dla posiadaczy kat. A poparł Parlament Europejski? Jak powinno wyglądać prawidłowe ogumienie Twojego...
Co w sprawie nowych testów?
19.01.2013 r. nadchodzi wielkimi krokami. Podjęliśmy próbę odpowiedzi na dręczące Was pytania. Dlaczego nie ma jeszcze dostępnej nowej bazy pytań? Oto co odpowiedział w wywiadzie z naszym serwisem...
Zobacz także podobne wiadomości