Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?


27 Kwi. 2015

Wielu zmotoryzowanych nie wyobraża sobie wyjazdu bez swojego zwierzęcia. Jednak zanim zabierzemy w podróż naszego ulubieńca, warto dowiedzieć się jak się do tego przygotować. Polski Kodeks drogowy nakazuje, aby zwierzęta transportować w sposób bezpieczny i nieograniczający kierowcy widoczności oraz możliwości ruchu. Aby uniknąć mandatu i nie narazić się na niebezpieczeństwo, warto dowiedzieć się jak to zrobić.

 

Prawo o ruchu drogowym nie reguluje, jak dokładnie powinno się przewozić zwierzęta domowe. Funkcjonariusze mogą jednak upomnieć lub ukarać kierowcę za nieprawidłowy transport pupila z tytułu art. 60 pkt. 1. Przepis ten mówi: "zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim". Jeśli się do niego nie zastosujemy możemy zapłacić mandat do 200 zł.

Unikajmy karmienia zwierząt przed podróżą, ponieważ i one mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Jeśli wiemy, że czeka nas długa trasa, wybierzmy się uprzednio do weterynarza, który przepisze odpowiednie środki. Nie podawajmy zwierzętom leków dla ludzi.

Niezależnie od tego, z jakim zwierzęciem podróżujemy, nie może ono swobodnie poruszać się po samochodzie. Nie można przewidzieć reakcji zwierzęcia na nieznaną mu sytuację. Puszczony wolno pies, kot, lub gryzoń, może rozpraszać uwagę kierowcy, przysłaniać mu widoczność, utrudnić dostęp do hamulca, lub nawet niespodziewanie zaatakować.

Koty i małe psy należy przewozić w transporterze. Powinien być on przypięty do tylnego siedzenia, obydwoma pasami - poziomym i pionowym. Rozmiar klatki transportowej musi być dostosowany do wielkości zwierzaka, tak aby mógł on się w niej swobodnie obrócić.

Psy średnie i duże możemy przewozić bez klatki, przypięte pasem bezpieczeństwa do specjalnych szelek. W bagażniku psy można trzymać tylko wtedy, kiedy zwierzęta mają tam dostęp do powietrza np. dzięki kratce oddzielającej bagażnik od kabiny.

Jadąc ze zwierzęciem w aucie należy unikać używania klaksonu oraz sytuacji, w których użyją go inni kierowcy. Powinniśmy unikać ryzykownych manewrów jak wyprzedzanie, ostre skręty czy gwałtowne hamowanie. Nasz ulubieniec dużo lepiej zniesie podróż jeśli będziemy jechali spokojnie. Zasłońmy też szyby przed ostrym słońcem i nie słuchajmy głośno muzyki.

Nie możemy zapomnieć o jedzeniu i piciu dla naszego pupila. Warto również zaplanować postoje, podczas których wypuścimy go z klatki aby rozprostował kości. Pamiętajmy też, że przy słonecznej pogodzie pod żadnym pozorem nie możemy zostawiać go samego w aucie. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 40 stopni.

źródło: Mojafirma.pl

Rejestracja dla indywidualisty
Indywidualna tablica rejestracyjna? Czemu nie. To świetny pomysł na dodatkową reklamę firmy lub możliwość wyróżnienia się z milionów numerów rejestracyjnych. Jednak taka przyjemność kosztować nas będzie...
Aplikacja UFG
Nieuwaga i słaba pamięć mogą drogo kosztować. Powstała jednak darmowa aplikacja, której zadaniem jest pomagać kierowcom mającym takie problemy. Pozwala ona uniknąć mandatu, a w razie stłuczki doradzi, co...
Zobacz także podobne wiadomości