Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Zimą można łatwiej zdać na prawo jazdy


18 Sie. 2010

Egzaminatorzy przyznają, że w zimie łatwiej jest zdać egzamin na prawo jazdy. Zimą można jechać wolno i spokojnie zastanawiać się nad każdym ruchem kierownicy. Egzaminatorzy znacznie ostrożniej i mniej chętnie wybierają skomplikowane skrzyżowania oraz trudne manewry. Instruktorzy i egzaminatorzy jednogłośnie przyznają, że zimą zdawalność jest wyższa.


 
 
 
 
Zimą egzaminatorom niekiedy trudno jest ustalić, czy prawidłowo trzymamy się swojego pasa ruchu i czy tor jazdy podczas pokonywania zakrętów jest idealny.
 Podczas jazdy należy uważać żeby nie wpaść w poślizg. Jeśli dojdzie do poślizgu i egzaminator będzie musiał przejąć stery to oblewamy.

Podczas zimowego egzaminu należy jechać wolniej i wcześniej zaczynać delikatne hamowanie, ponieważ egzaminator może odruchowo nacisnąć pedał hamulca widząc, że osoba zdająca hamuje w ostatniej chwili.

W warunkach zimowych należy uważać na błoto pośniegowe, którym możemy ochlapać pieszych lub osoby na przystanku autobusowym. Jeżeli nie można takiego miejsca ominąć, to należy zwolnić.
Aby uniknąć tego typu sytuacji egzaminatorzy radzą również wziąć dodatkowe godziny jazdy na śniegu i w godzinach wieczornych.

Zgodnie z przepisami istnieje możliwość, że egzaminator odmówi przeprowadzenia egzaminu ze względu na warunki atmosferyczne, jednak w zasadzie nie jest to praktykowane w przypadku egzaminów na kat B. Z tego przepisu ośrodki egzaminowania korzystają głównie w przypadku kat A i A1 (na motocykle), gdzie egzaminy praktyczne zawieszane są na cały okres zimowy.


 
Trzeba dbać o klimatyzację
Z nadejściem lata i nadchodzących upałów coraz częściej korzysta się z klimatyzacji samochodowej. Wbrew powszechnie panującej opinii klimatyzacja wymaga regularnego serwisowania. Nieregularnie i niewłaściwie...
Jak odzyskać prawo jazdy?
A co gdy nasze wyczyny zarejestruje fotoradar czy baczne oko drogówki? Gdyby ktoś nie wiedział to już udzielam odpowiedzi – otóż najczęściej jest to mandat drogowy i punkty karne. Jednak nie tylko zebranie 24...
Zobacz także podobne wiadomości