Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Trzeba dbać o klimatyzację


21 Cze. 2010

Z nadejściem lata i nadchodzących upałów coraz częściej korzysta się z klimatyzacji samochodowej. Wbrew powszechnie panującej opinii klimatyzacja wymaga regularnego serwisowania. Nieregularnie i niewłaściwie serwisowany układ nie spełnia swoich funkcji, narażając zdrowie kierowcy i pasażerów.


 
 
 
 
Klimatyzacja pozwala obniżyć temperaturę w samochodzie oraz szybko i skutecznie usunąć z powietrza zanieczyszczenia, które są źródłem alergii.
Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji należy:
1. Uruchomić klimatyzację raz na kilka dni, przynajmniej na 10 minut (nawet jeśli nie jest niezbędna), pozwoli to zachować sprawność kompresora.
2. Raz w roku skontrolować ilość czynnika chłodzącego w klimatyzacji a także wymienić filtr kabinowy.
3. Korzystać regularnie z produktów przeciwbakteryjnych i zwalczających nieprzyjemne zapachy.
4. Napełniać układ klimatyzacji nowym płynem chłodzącym raz na 2 lata

Gdy klimatyzacja działa niewłaściwie kierowcy i pasażerowie ryzykują: wdychanie zanieczyszczonego powietrza w czasie jazdy, wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów z układu klimatyzacji, nagromadzenie bakterii i grzybów, brak lub nieregularne wytwarzanie chłodnego powietrza, niedostateczne odparowywanie szyby przedniej, wzrost hałasu systemu klimatyzacji, nadmierne zużycie paliwa.
 
Przygotowanie auta do podróży
Obecnie chyba już większość samochodów jest serwisowana, więc przeglądy, które obejmują sprawdzenie również tych podstawowych elementów i podzespołów pojazdu, praktycznie dają nam pewność, że auto...
Zimą można łatwiej zdać na prawo jazdy
Egzaminatorzy przyznają, że w zimie łatwiej jest zdać egzamin na prawo jazdy. Zimą można jechać wolno i spokojnie zastanawiać się nad każdym ruchem kierownicy. Egzaminatorzy znacznie ostrożniej i mniej...
Zobacz także podobne wiadomości