Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jazda bez trzymania kierownicy


10 Sie. 2009

Ponad 70 proc. osób prowadzących samochód poprosiło o przytrzymanie kierownicy pasażera. Aż 9 na 10 kierowcom zdarza się prowadzić auto kolanami, ponieważ  w dłoniach trzymają w tym czasie np. napój lub telefon komórkowy.

 
 
 
 
 
Jadąc samochodem kierowca zawsze powinien trzymać obie dłonie na kierownicy.
Wyjątkiem może być manewr zmiany biegów, ta czynność powinna być wykonywana szybko i płynnie.

Jeśli chodzi o wzniesienia i zakręty to, jeśli jest to możliwe nie powinno się zmieniać biegów, bo właśnie wtedy cała uwaga kierowcy powinna być wtedy skupiona na pewnym trzymaniu kierownicy, tak aby całkowicie panować nad samochodem.

Miłosz Majewski, trener Szkoły Jazdy Renault mówi, że dłonie na kierownicy powinny być ułożone w jednej z dwóch pozycji: „za piętnaście trzecia" lub „za dziesięć druga”.

Inne ułożenie rąk na kierownicy jest niestety nieprawidłowe

Dłonie nie mogą znajdować się powyżej linii barków w przeciwnym wypadku może narzekać na bóle i zmęczenie rąk.

Fotel kierowcy powinien być tak ustawiony, aby plecy kierowcy nie odrywały się od oparcia podczas próby sięgnięcia nadgarstkiem do szczytu kierownicy.

Odległość kierownicy od klatki piersiowej nie powinna przekraczać 35 cm.

 
Użyj wyobraźni!
„Użyj wyobraźni” to przewodnie hasło ogólnopolskiej kampanii społecznej mającej na celu poprawę bezpieczeństwa i wzrost świadomości użytkowników dróg. Kampania policyjna rozpoczęła się w kwietniu...
Bezalkoholowe stacje paliw
Aby zmniejszyć liczbę wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych proponuje wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw.
Zobacz także podobne wiadomości