Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Co zrobić, żeby zdobyć prawo jazdy


21 Wrz. 2009

Egzaminy na prawko w Polsce są jednymi z najtrudniejszych i najbardziej stresujących egzaminów. Jak wszystko - są do przejścia, należy tylko zastosować się do naszych rad.


 
 
 
 
 
 
Najważniejsze to opanować nerwy i stres. Jeżeli stres staje się nie do wytrzymania warto, nawet po wyjechaniu na miasto poprosić egzaminatora o możliwość zjechania i zatrzymania samochodu po to by wziąć kilka głębokich wdechów i uspokoić się. egzaminatorzy raczej przychylnie podchodzą do takiej prośby mając świadomość jak jest to stresująca sytuacja dla większości zdających.

Egzamin zaczyna się od sprawdzenia tożsamości osoby zdającej, która dokonywana jest na podstawie dowodu osobistego, paszportu bądź karty pobytu. Przed egzaminem należy zadbać o to by dokument nie był zniszczony i nieczytelny tak by nie było wątpliwości uniemożliwiających przeprowadzenie egzaminu.

Na pewno dobre wrażenie zrobi schludny ubiór i kulturalne zachowanie (żucie gumy, czy też bluzka z głębokim dekoltem raczej nie jest w dobrym tonie). Bardzo ważne jest także obuwie, musi ono być wygodne i odpowiednie do jazdy (szpilki czy też wojskowe „glany” na pewno odpadają), zawsze można włożyć sobie wygodne buty (np.: sportowe) w torebkę i zmienić tuż przed egzaminem.
Egzaminator będzie w stanie docenić dbałość o takie szczegóły.

Prawidłowe przygotowanie do jazdy na pewno sugeruje egzaminatorowi, że osoba przeszła szkolenie i ,że instruktor dbał o szczegółowe przekazanie wiedzy.
Odpadają pozycje półleżąca  czy też z nosem przyklejonym do szyby. Fotel powinien być tak ustawiony by pozycja za kierownicą była prawidłowa i wygodna..

Poza tym należy bardzo uważnie słuchać egzaminatora, nie należy robić nic wbrew przepisom ruchu drogowego.
Jeżeli rozpoczęliśmy za późno wymagany manewr i groziłoby to stworzeniem niebezpieczeństwa należy natychmiast z niego zrezygnować, egzaminator podejmie decyzję, co do dalszej drogi (stworzenie zagrożenia na pewno przerwie egzamin).

Warto wiedzieć, iż egzaminator tak naprawdę nie wie jakie ktoś posiada umiejętności, dlatego będzie on reagował zdecydowanie na jego zdaniem niebezpieczne sytuacje. Dlatego m. in. ruszanie, hamowanie czy też zmiana pasa ruchu powinny być wykonywane w sposób płynny i przewidywalny. Nie należy jechać także zbyt wolno, należy jechać z prędkością obowiązującą na danym odcinku drogi.

Należy pokazać, że jest się bezpiecznym i przewidującym kierowcą. Od egzaminatora może paść polecenie, aby skręcić na najbliższym możliwym skrzyżowaniu w podanym kierunku i wtedy należy stosując się do znaków wybrać odpowiednie miejsce do skrętu.

Jeżeli egzaminator każe nam zaparkować w ciasnym miejscu, zawsze można wykorzystać możliwość korekty, czyli starajmy się nie przejeżdżać obok zaparkowanych samochodów na grubość lakieru tylko w takiej odległości i z taką prędkością by egzaminator miał pewność, że nie zarysujemy auta.

Powinniśmy iść na egzamin z podejściem, że egzamin to czas na udowodnienie, że potrafi się jeździć, a nie okazja by egzaminator nas oblał .


 
Gdy ABS nie działa
Gdy układ jest uszkodzony świeci się cały czas kontrolka ABS-u i jest to sygnałem do tego, że koniecznie musimy odwiedzić serwis. Ale wstępną diagnostykę możemy równie dobrze wykonać sami, ponieważ usterka...
Jesienią sprawdź akumulator
Początek jesieni, zimne noce ... to dla samochodu wyzwanie. Trzeba koniecznie sprawdzić stan akumulatora.Pierwsza zimna noc jest bezwzględna dla wyeksploatowanych akumulatorów.
Zobacz także podobne wiadomości